PARTNER PORTALU
  • BGK

Unieważniono przetarg na projekt terminalu lotniska w Balicach

  • PAP    9 grudnia 2009 - 07:30

Zarząd Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice (MPL) unieważnił przetarg na zaprojektowanie nowego terminalu pasażerskiego. Władze portu zastrzegają, że decyzja ta nie spowoduje opóźnień w realizacji inwestycji, ani nie zagrozi przyznanej na nią dotacji unijnej.
"Po zapoznaniu się z wynikami prac wewnętrznej komisji przetargowej oraz opiniami biegłych zarząd podjął decyzję o odrzuceniu wszystkich złożonych ofert i unieważnieniu postępowania" - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka MPL Justyna Zajączkowska.

Decyzja taka - jak zaznaczyła - podyktowana była faktem, że żadna ze złożonych ofert nie spełniała wszystkich wymagań zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Oferty w przetargu złożyły cztery firmy.

Władze portu podkreślają, że odrzucenie ofert i unieważnienie postępowania nie oznacza opóźnień w pracach związanych z rozbudową terminalu. Według założonych przez MPL harmonogramów, projektowanie budynku terminalu międzynarodowego miało rozpocząć się w drugim kwartale 2010 roku.

W międzyczasie miały toczyć się procedury zmierzające do wydania decyzji środowiskowych i otrzymania studiów wykonalności.

"Te prace są realizowane na bieżąco. W związku z tym nie ma zagrożenia, że prace projektowe czy budowlane mogą rozpocząć się z opóźnieniem" - dodała Zajączkowska.

Pierwszy etap rozbudowy terminalu międzynarodowego o przepustowości około 7,5 mln pasażerów ma zakończyć się w 2012 roku, a przebudowa istniejącej już części - w 2013.

Krakowski port ma zapewnioną unijną dotację z programu TEN T na projektowanie terminalu. Wynosi ona 1,2 mln euro.

Inwestycja polegająca na rozbudowie istniejącego terminalu pasażerskiego została umieszczona na liście indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu przedsięwzięcie szacowane na ponad 384 mln zł otrzyma 92 mln zł unijnego dofinansowania.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce (po warszawskim Okęciu), które w całym ubiegłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.