PARTNER PORTALU
 • BGK

Unikat w Tarnowie

 • PAP    17 lipca 2010 - 12:59

Unikatowa fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny powstaje w Tarnowie (woj. małopolskie). Urządzenie, którego uruchomienie zapowiadane jest na koniec września tego roku, otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych.
Jak poinformowała rzeczniczka tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, fontanna będzie głównym elementem skweru ks. Jerzego Popiełuszki w centrum miasta, który właśnie przechodzi rewitalizację.

Urządzenie, mierzące 28 metrów średnicy, będzie odzwierciedlać schemat Układu Słonecznego.

W jego centrum znajdzie się kula ze stali i szkła przedstawiająca Słońce. W jej wnętrzu zainstalowane zostanie źródło światła.

Składające się na Układ Słoneczny planety zostaną odzwierciedlone za pomocą granitowych kul o zróżnicowanej średnicy. Planety te będą umieszczone na "poduszkach" wytwarzanych przez wodę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu, poruszone, będą obracać się wokół własnej osi.

Tłem dla schematu Układu Słonecznego będzie czarny bazalt, w którym umieszczone zostaną diody naśladujące inne gwiazdy.

Według rzeczniczki jedną z przesłanek, która zdecydowała o tematyce tarnowskiej fontanny jest fakt, iż w tym mieście żyje i pracuje jeden z najsłynniejszych polskich kosmologów ks. prof. Michał Heller.

Całkowity koszt budowy fontanny to blisko 1,1 mln zł. 70 proc. tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a 30 proc. środki miasta Tarnowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • mikolaj kopernik, 2010-07-22 15:24:14

  W Tarnowie jest jakiś Układ ale na pewno nie słoneczny! Fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny powstała już w 2008 roku w Tarnowie i nazywa sie Cosmopolis! Wiec się nie ośmieszajcie z tym UNIKATEM :)
 • resovia, 2010-07-19 17:03:15

  Hej geniusze z Tarnowa! Unikatowa fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny powstała w Toruniu dwa lata temu!
 • Piernik z T, 2010-07-19 17:01:11

  Ubawiłem się czytając o unikacie w Tarnowie. Ukradli nam Cosmopolis? Lecę na Starówkę sprawdzić!