PARTNER PORTALU
  • BGK

Uniwersytet Śląski otrzymał działkę

  • PAP    22 listopada 2011 - 13:44
Uniwersytet Śląski otrzymał działkę

Urząd Miasta w Katowicach przekazał Uniwersytetowi Śląskiemu działkę pod budowę nowej siedziby dla wydziału radia i telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Pierwsi studenci wejdą do budynku oraz nowoczesnego studia filmowo-telewizyjnego za trzy lata.

Nieruchomość o powierzchni 2258 m. kw. i wartości 1,217 mln zł została przekazana Uniwersytetowi Śląskiemu w formie darowizny. W uroczystości wzięli udział: prezydent Katowic Piotr Uszok (zabierz głos, oceń prezydenta), rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziekan wydziału radia i telewizji prof. Krystyna Doktorowicz.

Nowa siedziba wydziału radia i telewizji powstanie w centrum Katowic, w pobliżu tworzącego się kampusu uniwersyteckiego. Obecna siedziba katowickiej filmówki mieści się (od 1978 roku) w nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich (zabierz głos, oceń prezydenta).

Nowy budynek dla katowickiej filmówki powstanie przy ulicy Pawła 3. Wybudowany zostanie według projektu Grupy 5 Architekci z Warszawy, który w marcu zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby wydziału.

Projekt nawiązuje do śląskiej architektury, poprzez m.in. propozycję wykorzystania na fasadzie budowli charakterystycznego motywu czerwonej cegły. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także wewnętrzny dziedziniec.

– Obiekt powstanie w centrum miasta, w ciasnej zabudowie, dlatego chcieliśmy wydobyć piękno architektury śląskiej – mówi Doktorowicz.

Walorom estetycznym tego miejsca mają dorównywać rozwiązania dydaktyczne. Jak powiedziała dziekan wydziału, nowa siedziba zostanie wyposażona w duże studio telewizyjno-filmowe. Powstaną także nowoczesne pracownie m.in. do nauki montażu i produkcji.

– Pracownia projektowa przystępuje do pierwszych działań. Pierwsi studenci wejdą do budynku za trzy lata – zapewnia Doktorowicz.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dodał, że z początkiem 2012 roku uczelnia powinna przystąpić do pierwszych działań związanych z realizacją inwestycji. Poinformował także, że obecnie oczekują na wyniki ekspertyzy geologicznej.

Nowa siedziba dla katowickiej filmówki – będzie według Banysia – kolejnym etapem budowy kampusu.

– Jest to kolejna inwestycja, dzięki której cały kampus zostanie zintegrowany – uważa Banaś.

– Powiększy strefę akademicką w centrum miasta, jest pierwszym etapem rewitalizacji tego kwartału – mówi prezydent Uszok.

Obecnie w pobliżu tego kwartału znajdują się główne zabudowania Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Ukończona została również budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, rozpoczęła się także realizacja Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego.

Wstępnie koszt budowy gmachu wyceniono na ponad 20 mln zł, środki na ten cel mają przeznaczyć: miasto Katowice, uniwersytet, województwo śląskie. Uczelnia będzie się także ubiegać o środki unijne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.