PARTNER PORTALU
 • BGK

Urzędniczy absurd z drzewami w Herbach

 • tvs    19 maja 2015 - 17:36
Urzędniczy absurd z drzewami w Herbach
Eksperci ostro krytykują decyzję wójta o przycięciu drzew (fot.tvs)

Wójt chce wybudować staw rekreacyjny tuż obok oczyszczalni ścieków. Żeby to zrobić, wyciął kilkadziesiąt drzew, a w zasadzie to przyciął, bo na wycięcie nie miał pozwolenia.
Krajobraz jak po trąbie powietrznej, ale to nie kataklizm a zaplanowana wcześniej urzędnicza akcja. W Herbach koło Częstochowy blisko 30 drzew poszło pod topór, drugie tyle czeka w kolejce.

-Jak on tak las wycina to ja nie wiem, gdzie tak las wycinają - mówi Bronisław Tabor, mieszkaniec Lisowa. Dokładniej to przycinają, przynajmniej tak utrzymuje wójt. -No bo gdybym wyciął, to by było nielegalne wycięcie drzew, bo gminie musi wydać pozwolenie na wycięcie Starostwo Powiatowe. No to nie wyciąłem tylko przyciąłem - mówi Roman Banduch, wójt gminy Herby.

A wszystko, jak tłumaczy przez opieszałość urzędników Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Ci zgody na wycinkę wydać nie chcieli, a wójt na tym terenie chce budować. I to nie byle co, bo staw. Ma być rekreacyjny i służyć mieszkańcom. -Można by sobie przyjść posiedzieć na wałach bo jedne wały są na 5 metrów szerokie drugie na 6 metrów - dodaje Roman Banduch, wójt gminy Herby.

Można też będzie połowić ryby, ba nawet, jak zapewnia wójt się poopalać. Pomysł i plany dobre tyle tylko, że lokalizacja już mniej. Po pierwsze to gęsty las, po drugie, w najbliższym sąsiedztwie- oczyszczalnia ścieków. A to już mieszkańcom Herbów się nie podoba.

Na razie wójt ma na głowie urzędników z lublinieckiego starostwa. Ci w decyzji o przycięciu drzew dopatrzyli się złamania prawa. -Podczas wizji w terenie stwierdzono iż drzewa częściowo, które były wnioskowane zostały usunięte, a część została obłowionych - mówi Mariusz Cebula, Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

Szkopuł w tym, że wszystkie zostały podcięte zanim zwrócono się do starostwa o pozwolenie na wycinkę. Inną kwestią jest liczba drzew. Na złożonym w starostwie wniosku widnieje ich tylko 12, a wyciętych zostało ich aż 30. Ale wójt zapewnia: drzewa odrosną. Bo przecież zostały tylko lekko przycięte.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • antyurzędnik, 2015-05-20 14:43:19

  Niezły wójt, gminy połączyć a powiaty zlikwidować, a Pan wójt zamiast z publicznych pieniędzy żyć, będzie musiał świnie hodować!!!
 • jur, 2015-05-20 11:27:37

  to nie tylko Herby,takich praktyk jest na pęczki.Takich włodarzy bym przycinał i to jeszcze niżej niż pokazane drzewa.Debil,debil i jeszcze raz debil
 • nowa siła w sejmie, 2015-05-20 09:52:29

  Wójt naruszył prawo i to na bezczelnego- ale co za drakońskie, bezsensu prawo wprowadzono w stosunku do ochrony drzew na własnych posesjach. Niemcy takich bzdurnych zapisów nie wprowadzili ( o tym decyduje samorzad) i żadne szkody ekologiczne nie powstały. U nas za to NSA i "eskperci" pro...fesory maja robotę ustalając kto i jak zniszczył drzewo na swoje działce. Po jesiennych wyborach parlamentarnych przepisy zostaną uchylone w stosunku do wydawania zezwoleń i kar administracyjnych za usunięcie drzew na swoje działce. Kary pobrane od obywateli będą zwracane z odsetkami a twórcy drakońskich przepisów bedą mieli zakaz zajmowania stanowisk w administracji.  rozwiń