PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa w sprawie Świnnej Poręby podpisana

  • PAP    6 maja 2011 - 12:49
Ustawa w sprawie Świnnej Poręby podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącej programu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba. Zgodnie z zamierzeniami rządu budowa zbiornika ma zostać ukończona w 2013 roku.
W kwietniu tego roku wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski informował, że w 2013 r. zostanie ukończona budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba na Skawie w woj. małopolskim.

Czytaj też: Świnna Poręba zostanie skończona w 2013 r.

Będzie to możliwe dzięki ustawie pozwalającej w najbliższych latach na inwestycje warte ponad 1 mld zł. W tym roku kwota przeznaczona na dokończenie inwestycji to 325 mln zł, a w kolejnych dwóch latach w sumie blisko 690 mln zł.

Czytaj też: Zbiornik Świnna Poręba do końca 2013 r.

Przedsięwzięcie będzie się koncentrowało na trzech podstawowych zadaniach: dokończeniu budowy czaszy zbiornika oraz przełożeniu przebiegających przez zbiornik: linii kolejowej Stryszów-Zembrzyce oraz drogi krajowej nr 28 między Tarnawą Dolną i Zembrzycami.

Czytaj też: 325 mln zł na budowę zbiornika Świnna Poręba

Jak podkreślał Gawłowski, zbiornik ma ogromne znaczenie przeciwpowodziowe dla Małopolski i Krakowa. Podczas zeszłorocznej powodzi przyjął ok. 60 mln metrów sześciennych wody, dzięki czemu fala powodziowa w Krakowie była o kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów niższa.

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce – trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.

Zapora powstaje na Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha.

Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony – 8 m. Oprócz spełniania funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też zasobem wody dla celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.