PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzbroją tereny i zbudują zjazd z DTŚ, by przyciągnąć inwestorów

  • PAP    17 lipca 2013 - 17:50
Uzbroją tereny i zbudują zjazd z DTŚ, by przyciągnąć inwestorów

Dwa tereny inwestycyjne w Świętochłowicach uzbroi i skomunikuje przy pomocy środków unijnych samorząd tego miasta. Jeden z tych terenów znajduje się bezpośrednio przy łączącej śląskiej miasta Drogowej Trasie Średnicowej; miasto zbuduje tam m.in. zjazd z trasy.
Chodzi o dwa z dziesięciu terenów obecnie oferowanych inwestorom w Świętochłowicach. Władze miasta zdobyły na ich uatrakcyjnienie łącznie ok. 9 mln zł środków unijnych.

Jak zaznaczył prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, niezależne projekty dotyczące obu terenów zyskały dofinansowanie jeszcze w ramach bieżącego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Miasto planuje, że pierwsze prace rozpoczną się jesienią, a zakończą w połowie przyszłego roku.

"Liczę, że dzięki środkom unijnym i własnemu wkładowi te tereny już niebawem zostaną uruchomione - aby przyciągnąć inwestorów do Świętochłowic, które niezwykle potrzebują takie impulsu, ale też, aby walczyć z wysokim bezrobociem strukturalnym, które utrzymuje się w mieście od wielu lat" - podkreślił Kostempski.

Teren przy Drogowej Trasie Średnicowej - w rejonie stawu Martyn - ma powierzchnię 3,09 ha i jest przeznaczony pod usługi lub produkcję. Wartość tamtejszej inwestycji oszacowano na 5,3 mln zł (w tym 4,5 mln zł z UE). Powstaną m.in. sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa. Zbudowane zostaną też wjazd i zjazd na "średnicówkę" (przy jezdni w kierunku Katowic), rondo i ponad 300 m oświetlonej drogi.

Drogę tę w przyszłości miasto zamierza przedłużyć tak, by sięgała do świętochłowickiego składowiska odpadów i mieszczącej się tam linii segregacji odpadów. Dzięki temu mieszkańcom dzielnicy Zgoda przestałby doskwierać ruch jeżdżących do składowiska ciężkich pojazdów.

Teren przy ul. Zielonej w dzielnicy Zgoda zajmuje 4,64 ha. Również przewidziano tam inwestycją usługową lub produkcyjną. Dotyczący tego miejsca unijny projekt opiewa na 5,1 mln zł (w tym 4,3 mln zł z UE) i obejmuje budowę ponad 250-metrowej drogi od strony ul. Śląskiej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oświetlenia.

Już przed dwoma laty Świętochłowice na promocję 10 terenów inwestycyjnych dostały z UE ponad 0,5 mln zł. Powstały wówczas film promocyjny i folder o mieście, zorganizowano dwie wizyty studyjne dla przedsiębiorców z regionu i kraju, a reklamy pojawiły się na ogólnopolskich portalach internetowych oraz na lotniskach w Katowicach i w Krakowie.

Władze miasta przypominają, że od 2010 r. pozyskały ok. 100 mln zł środków unijnych na projekty o łącznej wartości blisko 120 mln zł. Dotyczą one realizacji ważnych inwestycji, pomocy bezrobotnym, poprawy infrastruktury i promocji terenów.

Dzięki unijnym środkom w mieście powstała m.in. linia do segregacji odpadów, na którą pozyskano 9,2 mln zł. Przy udziale środków UE zbudowano 15 km ścieżek rowerowych za 2,5 mln zł, a jeszcze w tym roku Świętochłowice rozpoczną rewitalizację stawu Kalina, który po oczyszczeniu ma stać się miejscem rekreacji.

W 2014 r. otwarte ma zostać Muzeum Powstań Śląskich - odremontowanie i zaaranżowanie pomieszczeń dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich rodu Donnersmarcków jest finansowane ze środków unijnych (8 mln zł) i budżetu miasta (1,4 mln zł). Miasto pozyskało też 2,5 mln zł z UE na budowę sieci szerokopasmowej i 900 tys. na informatyzację szpitala.

W ramach unijnych projektów "miękkich" m.in. 75 bezrobotnych świętochłowiczan ma nauczyć się zawodu, przeprowadzone zostaną trzy projekty skierowane do osób starszych, bezrobotnych i dotkniętych problemami przemocy, utworzony zostanie Klub Integracji Społecznej w zdegradowanej dzielnicy Lipiny, a 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo weźmie udział w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach, korzystając też z bezpłatnych specjalistycznych porad. Dzięki unijnym środkom większość projektów prowadzi też świętochłowicki urząd pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.