PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzbrojono 13 ha pod inwestycje w Sosnowcu

  • PAP    28 stycznia 2013 - 15:58
Uzbrojono 13 ha pod inwestycje w Sosnowcu

Ponad 13 ha po dawnej kopalni piasku "Maczki-Bór" uzbroił dzięki środkom unijnym Sosnowiec. W poniedziałek otwarto drogę będącą głównym elementem inwestycji.
Inwestycja była częścią wspólnego przedsięwzięcia miast wschodniej części woj. śląskiego pod nazwą "Gospodarcza brama Śląska". Uczestniczą w nim również Będzin, Czeladź i Jaworzno - zagospodarowując i rewitalizując zdegradowane obszary poprzemysłowe. W ramach unijnego projektu Sosnowiec zrealizował dotąd łącznie cztery inwestycje.

Trzy z nich dotyczyły budowy Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego na terenie zamkniętej ponad 13 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów. Park został otwarty wiosną ub. roku, wprowadziły się już do niego pierwsze firmy. W ramach czwartej - właśnie zakończonej - inwestycji uzbrojono teren po dawnej kopalni piasku - w rejonie ekspresowej trasy S1.

Czytaj też: Poseł pisze do prezydenta Sosnowca ws. dworca

W pobliżu zjazdu z tej arterii w ul. Inwestycyjną powstało skrzyżowanie z nową ulicą prowadzącą wzdłuż ekspresówki na północ - do ul. Kujawskiej. Łącznie kosztem ok. 11 mln zł zbudowano tam blisko 1,5 km oświetlonej drogi z chodnikiem i ścieżką rowerową. Powstał też most nowej ulicy nad rzeką Bobrek, a także kanalizacja deszczowa i sanitarna z przyłączami oraz sieć wodociągowa.

Miasto udostępniło w ten sposób pola inwestycyjne o łącznej powierzchni 13,3 ha. Jedno z nich zajęła już firma spedycyjna Raben, która tworzy tam swoje centrum logistyczne. Na działce powstała tzw. hala tranzytowa o powierzchni 6 tys. m kw. oraz budynek biurowy o powierzchni 1,5 tys. m kw. Na tym etapie inwestycji, który ma ruszyć w marcu, Raben zatrudni ok. 100 osób.

Docelowo na terenie centrum logistycznego Raben w Sosnowcu powstać może łącznie ponad 50 tys. m kw. hal wysokiego składowania. Choć firma ma już swoje oddziały m.in. w Gliwicach i Chorzowie, o wyborze kolejnej lokalizacji w Sosnowcu zdecydowało dobre położenie komunikacyjne przy tranzytowej trasie S1.

Do nowego terenu inwestycyjnego w Sosnowcu można dotrzeć na dwa sposoby. Samochody ciężarowe mogą jadąc trasą S1 od Mysłowic na północ, zjechać w ul. Inwestycyjną, a także wyjechać z niej - skręcając na tę samą jezdnię ekspresówki na północ. Samochody osobowe mogą skorzystać też z dojazdu lokalnymi ul. Traugutta i Kujawską.

Prócz udostępnienia nowych terenów po kopalni piasku miasto w ramach "Gospodarczej bramy Śląska" zbudowało Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny - na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów. W zrewitalizowanych za ponad 32,5 mln zł pokopalnianych budynkach siedziby mają mieć firmy innowacyjne i zajmujące się zaawansowanymi technologiami.

W grudniu na teren parku wprowadziły się dwie pierwsze firmy: NTI - spółka zajmująca się m.in. automatyką przemysłową oraz Cadelan - przedsiębiorstwo tworzące rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych.

Na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego gruntownie zmodernizowano i zaadaptowano dwa pokopalniane obiekty - czterokondygnacyjną dawną dyspozytornię kopalni o powierzchni ok. 1,6 tys. m kw. i pięciokondygnacyjną siedzibę dawnego zespołu bhp o powierzchni ok. 7,2 tys. m kw. Przygotowane dla przedsiębiorców modułowe wnętrza można elastycznie dopasowywać. Wokół jest ok. 6 ha m.in. dla nowego układu drogowego.

Obok Sosnowca w "Gospodarczej bramie Śląska" uczestniczą Będzin, Czeladź i Jaworzno. To drugie miasto w ramach wartego ok. 25,3 mln zł projektu w listopadzie ub. roku udostępniło prawie 25 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych u zbiegu drogi krajowej nr 94 (m.in. Wrocław-Kraków) oraz dwupasmowej nr 86 (Siewierz-Tychy).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.