PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowisko Szczawnica będzie rozbudowane

  • pap    20 sierpnia 2014 - 10:47
Uzdrowisko Szczawnica będzie rozbudowane

Budowę nowego zakładu przyrodoleczniczego, gdzie leczone będą schorzenia górnych dróg oddechowych i zaburzenia ruchowe, zapowiada prezes uzdrowiska Szczawnica Krzysztof Mańkowski. Inwestycja, z udziałem funduszy unijnych, ma ruszyć w przyszłym roku.
Jak wyjaśnił Mańkowski, projekt budowy zakładu przyrodoleczniczego zakłada stworzenie nowoczesnego i w pełni wyposażonego centrum rehabilitacyjno-leczniczego. Na 7 tys. metrów kwadratowych na dwóch poziomach powstaną gabinety lekarskie oraz profesjonalne i komfortowe sale zabiegowe.

W zakładzie będą także baseny dostosowane do zabiegów terapii wodnej oraz rekreacji. Znajdą się tam również stanowiska inhalacyjne oraz gabinety masażu.

Czytaj: Uzdorowisko Ustroń zainwestowało 60 mln zł

Po zabiegach kuracjusze będą mogli odpocząć na przeszklonej werandzie widokowej. Zakład przyrodoleczniczy będzie świadczył usługi zarówno dla pacjentów NFZ oraz dla klientów komercyjnych.

W ubiegłym tygodniu spółka Thermaleo, której właścicielami są spadkobiercy przedwojennego włodarza uzdrowiska Szczawnica hrabiego Adama Stadnickiego, wykupiła od Skarbu Państwa mniejszościowy pakiet akcji. W ten sposób zakończył się trwający dziewięć lat proces reprywatyzacji uzdrowiska. Spadkobiercy odzyskali je w 2005 r.

"Na mocy zawartego w 2005 r. porozumienia ze Skarbem Państwa, mieliśmy obowiązek zainwestowania w uzdrowisko 10 mln zł, aby otrzymać resztę akcji" - wyjaśnił Mańkowski. "Wykupienie mniejszościowego pakietu 3,8 proc. akcji formalnie zakończyło proces reprywatyzacji uzdrowiska Szczawnica, a Skarb Państwa przestał być akcjonariuszem tej spółki" - dodał.

Mańkowski dodał, że zawiązana przez spadkobierców spółka Thermaleo od 2005 r. zainwestowała w uzdrowisko Szczawnica w sumie około 150 mln zł. "Uzdrowisko odzyskaliśmy w ruinie. Sztandarową inwestycją była rewitalizacja Placu Dietla z zabytkowymi zabudowaniami, a także odnowienie Inhalatorium i odbudowa Dworku Gościnnego" - mówił PAP Mańkowski.

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay, który w 1876 r. przepisał uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 1948 r. uzdrowisko zostało znacjonalizowane.

Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.