PARTNER PORTALU
  • BGK

Użytkowanie wieczyste, zmiany w prawie: Automatyczne przemianowanie w pełną własność

  • KDS    25 maja 2017 - 17:40
Użytkowanie wieczyste, zmiany w prawie: Automatyczne przemianowanie w pełną własność
Rząd pracuje nad szczegółami przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności (www.flickr.com)

- To będzie kolejna dobra zmiana - tak o zapowiedzianym przez rząd automatycznym przemianowaniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów z nieruchomościami mieszkaniowymi w pełną własność, mówi Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej. Przepisy miałyby obowiązywać już od początku lipca, choć projekt nadal jest w fazie prac.
Obecnie osoby, które użytkują wieczyście określone grunty, jak normalny właściciel zarządzają stojącymi na nich nieruchomościami, ale stronie oddającej grunt w użytkowanie - najczęściej są nią samorządy lub Skarb Państwa - zazwyczaj muszą płacić. 

Jak informuje Bankier.pl, dotychczasowa praktyka pokazuje, że często gminy, które dawno nie aktualizowały stawek, podnoszą je skokowo. Co dla wielu okazuje się terapią szokową. Wzrost opłat nieraz był mocno odczuwalny. Zaznacza też, że wprowadzone przez rząd zmiany na pewno nie będą darmowe.

Ile trzeba będzie więc zapłacić? Bankier.pl podaje, że za przemianowanie użytkowania we własność będziemy płacić, uiszczając przez 20 lat tzw. opłatę uwłaszczeniową (w przypadku lokali użytkowych – 33 lata). Wynika to z tego, że rata rocznej płatności za przekształcenie ma wynosić tyle, ile opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r. 

Na podwyżki powinniśmy się przygotować w najbliższym czasie. Zdaniem Bankier.pl samorządy boją się zbliżających się zmian, które ukrócą im się możliwość podnoszenia stawek za użytkowanie wieczyste. Planują na szybko przeforsować podwyżki.

Rząd właśnie pracuje nad szczegółami. Jak zapewnia Ast, regulacja dotycząca przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności będzie kolejną dobrą zmianą. 

- Na to czeka wielu użytkowników wieczystych, mieszkańców zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego - podkreśla. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wściekły , 2017-05-26 08:13:47

    A co z wlascielami mieszkań spoldzielczo-własnościowych którzy w 2011 roku złożyli wnioski o przekształcenie mieszkań w odrębną własność a zarząd spółdzielni do dnia dzisiejszego tego nie zrobił !!!!