PARTNER PORTALU
  • BGK

VeloDunajec. Rowerowa trasa wzdłuż Dunajca

  • pt    7 września 2016 - 14:23
VeloDunajec. Rowerowa trasa wzdłuż Dunajca

Od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. (fot.malopolska.pl)

• Do końca sierpnia 2017 roku powstanie kolejny, 12-km, etap VeloDunajec.
• Nowoczesna trasa rowerowa z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic w całości przebiegać będzie po wale przeciwpowodziowym Dunajca.
Od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. Umowy na realizację obydwu inwestycji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisali: marszałek Jacek Krupa i wykonawcy obu inwestycji.

- Małopolska jest niekwestionowanym liderem w Polsce jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Ten projekt realizowany jest nie tylko koncepcyjnie ale przede wszystkim te ścieżki są już w budowie, a wiele fragmentów jest już gotowych – mówił marszałek Jacek Krupa.

– Widać, jak Małopolanie czekają na te inwestycje i jak one są potrzebne. Obserwujemy, że każdy nowy fragment trasy natychmiast zapełnia się rowerzystami. To projekt dla każdego miłośnika jednośladu – i tego, który zajmuje się kolarstwem zawodowo, jak i amatorów. Nie mam wątpliwości, że trasa Eurovelo wzdłuż Dunajca, będzie jedną z najbardziej malowniczych dróg rowerowych w Polsce  – dodał marszałek.

Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km.

Koszt budowy trasy z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic wyniesie 3,3 mln zł. Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem ścieżki VeloDunajec od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuację i połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowości Wietrzychowice.

Trasa zaplanowana została tak, by w całości przebiegać po najbardziej atrakcyjnych, do tej pory niedostępnych i mało znanych terenach doliny Dunajca zapewniając rowerzystom malownicze widoki i przede wszystkim zdrową rekreację w czystym środowisku z dala od samochodów i spalin. Pierwsi rowerzyści będą mogli przejechać po ścieżce już pod koniec sierpnia przyszłego roku.

Siedem komfortowych Miejsc Obsługi Rowerzystów zostanie oddanych do użytku w lipcu 2017 r.  W każdym z punktów cykliści podróżujący po trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli nie tylko zjeść, odpocząć lub schronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także dzięki specjalnie przygotowanym tablicom informacyjnym z mapami turystycznymi sprawdzić na jakim etapie trasy obecnie się znajdują, czy naprawić swój rower.

W punktach przewidziano także miejsce na ustawienie przenośnych toalet. Łącznie inwestycja wyniesie niespełna  1 mln zł, koszt jednego MOR’u oszacowany został na 141 tys. zł.

Do 2020 roku w Małopolsce ma powstać prawie 1000 km dróg dla jednośladów. Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całą Małopolskę. Z części ścieżek można już korzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – 91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny).

Do końca przyszłego roku gotowe powinno być kolejne 170 km tras. (VeloDunajec od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic, 12 km i od Zakopanego do Sromowców Niżnych, 68 km; VeloMetropolis (EuroVelo4) 92 km od Woli Batorskiej do m. Jodłówka Wałki; VeloRudawa i VeloRaba.)

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ~p, 2017-08-01 10:23:25

    jechalem 31.07 trasą velodunajec od początku trasy z OSTROWA do RADŁOWA i stwierdzam .że oznaczenie trasy jest tragiczne,początkowo są podane odległości ,dalej trzeba pytać wróżki.Miejsca wypoczynku prawdopodobnie w chmurach!Spotkałem starszego P ktory jechał do Szczucina będąc 10km przed Ostrowe...m wg tak chwalonych oznaczeń!Zapraszam opisującego na trasę!  rozwiń