VeloDunajec. Rowerowa trasa wzdłuż Dunajca

• Do końca sierpnia 2017 roku powstanie kolejny, 12-km, etap VeloDunajec.
• Nowoczesna trasa rowerowa z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic w całości przebiegać będzie po wale przeciwpowodziowym Dunajca.
VeloDunajec. Rowerowa trasa wzdłuż Dunajca
Od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. (fot.malopolska.pl)

Od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. Umowy na realizację obydwu inwestycji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisali: marszałek Jacek Krupa i wykonawcy obu inwestycji.

- Małopolska jest niekwestionowanym liderem w Polsce jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Ten projekt realizowany jest nie tylko koncepcyjnie ale przede wszystkim te ścieżki są już w budowie, a wiele fragmentów jest już gotowych – mówił marszałek Jacek Krupa.

– Widać, jak Małopolanie czekają na te inwestycje i jak one są potrzebne. Obserwujemy, że każdy nowy fragment trasy natychmiast zapełnia się rowerzystami. To projekt dla każdego miłośnika jednośladu – i tego, który zajmuje się kolarstwem zawodowo, jak i amatorów. Nie mam wątpliwości, że trasa Eurovelo wzdłuż Dunajca, będzie jedną z najbardziej malowniczych dróg rowerowych w Polsce  – dodał marszałek.

Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km (fot.malopolskie.pl)
Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km (fot.malopolskie.pl)

Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km.

Koszt budowy trasy z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic wyniesie 3,3 mln zł. Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem ścieżki VeloDunajec od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuację i połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowości Wietrzychowice.

Trasa zaplanowana została tak, by w całości przebiegać po najbardziej atrakcyjnych, do tej pory niedostępnych i mało znanych terenach doliny Dunajca zapewniając rowerzystom malownicze widoki i przede wszystkim zdrową rekreację w czystym środowisku z dala od samochodów i spalin. Pierwsi rowerzyści będą mogli przejechać po ścieżce już pod koniec sierpnia przyszłego roku.

Siedem komfortowych Miejsc Obsługi Rowerzystów zostanie oddanych do użytku w lipcu 2017 r.  W każdym z punktów cykliści podróżujący po trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli nie tylko zjeść, odpocząć lub schronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także dzięki specjalnie przygotowanym tablicom informacyjnym z mapami turystycznymi sprawdzić na jakim etapie trasy obecnie się znajdują, czy naprawić swój rower.

W punktach przewidziano także miejsce na ustawienie przenośnych toalet. Łącznie inwestycja wyniesie niespełna  1 mln zł, koszt jednego MOR’u oszacowany został na 141 tys. zł.

Do 2020 roku w Małopolsce ma powstać prawie 1000 km dróg dla jednośladów. Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całą Małopolskę. Z części ścieżek można już korzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – 91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny).

Do końca przyszłego roku gotowe powinno być kolejne 170 km tras. (VeloDunajec od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic, 12 km i od Zakopanego do Sromowców Niżnych, 68 km; VeloMetropolis (EuroVelo4) 92 km od Woli Batorskiej do m. Jodłówka Wałki; VeloRudawa i VeloRaba.)

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

jechalem 31.07 trasą velodunajec od początku trasy z OSTROWA do RADŁOWA i stwierdzam .że oznaczenie trasy jest tragiczne,początkowo są podane odległości ,dalej trzeba pytać wróżki.Miejsca wypoczynku prawdopodobnie w chmurach!Spotkałem starszego P ktory jechał do Szczucina będąc 10km przed Ostrowe...m wg tak chwalonych oznaczeń!Zapraszam opisującego na trasę! rozwiń

~p, 2017-08-01 10:23:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE