PARTNER PORTALU
  • BGK

Via Carpatia, droga ekspresowa S19: Obwodnica Lublina gotowa do użytku

  • MN    9 grudnia 2016 - 14:44
Via Carpatia, droga ekspresowa S19: Obwodnica Lublina gotowa do użytku
Obwodnica Lublina na mapie. (fot. MIB)

• W piątek (9 grudnia) oddano do ruchu 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19.
• Stanowi on zachodnią obwodnicę Lublina i jest fragmentem przyszłej trasy Via Carpatia.
• Całkowity koszt realizacji projektu to blisko 620 mln zł.
- Cieszę się, że możemy oddać do użytku ten ważny dla Lubelszczyzny i całego kraju odcinek drogi S19. Mimo ograniczeń finansowych podjęliśmy już szereg decyzji inwestycyjnych. Będziemy kierować do realizacji i oddawać do ruchu kolejne odcinki dróg w całej Polsce, w tym także odcinki Via Carpatia. Naszym celem jest budowa spójnego systemu komunikacyjnego - powiedział wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Oddawany odcinek uzupełnia funkcjonującą już północną i wschodnią część obejścia Lublina w ciągu dróg S12 i S17. Tym samym wyprowadza ruch tranzytowy poza granice miasta, co przełoży się na zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach.

Umowę na budowę podpisano 29 października 2014 r. Wykonawcą była firma Budimex. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które wyniosło ok. 274 mln zł. Całkowity koszt realizacji projektu to blisko 620 mln zł.

Oddany do użytku odcinek prowadzi od węzła Lublin Sławinek (skrzyżowanie dróg S12, S17 i S19) do węzła Lublin Węglin w podlubelskiej Konopnicy. Na odcinku znajduje się także węzeł Lublin Szerokie (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 830).

Czytaj też: Ponad 300 mln zł na samorządowe drogi

Zachodnia obwodnica Lublina jest dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą na trzeci pas. Na odcinku powstało dwanaście obiektów inżynierskich: wiadukty i mosty, kładka dla pieszych i rowerzystów oraz przejście dla dużych zwierząt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2016-12-09 19:23:22

    NIBY OŚWIECENI? Panie Szmit woj. takiego jak Lubelszczyzna nie ma a woj. lubelskie nie Lubelszczyzna - lubelska ziemia. Pismak i Szmit niech wskażą gdzie leży owa kraina, gdyż mądrzy wyjaśnili, że jest tam gdzie jej ziemia, a kto woj. lubelskie zowie Lubelszczyzną- to ściema. ... >>>>>>> Zaś kto rację ma, niech pisze do PAN i rządzącego, że uznane historyczne ziemie Polski woj. lubelskiego, nie mają uzasadnienia, a historia nie ma znaczenia. Morał: redaktorze MIN i wiceministrze Panie Szmit, kto historię kraju zakłamuje, reprezentuje sobą NIC! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. > Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. > WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)  rozwiń