PARTNER PORTALU
  • BGK

Via Carpatia, S-19 Lublin-Rzeszów: rusza drugi etap przetargu na budowę trasy

  • PAP/MN    13 października 2016 - 17:54
Via Carpatia, S-19 Lublin-Rzeszów: rusza drugi etap przetargu na budowę trasy
Szmit: Droga S-19 stała się dla rządu PiS jednym z najważniejszych priorytetów. (fot. pixabay)

Budowa Via Carpatia nabiera tempa. Jeszcze październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zaprosić wykonawców do składania ofert w przetargach na budowę łącznie 33 km drogi S-19 (Lublin-Rzeszów) na odcinku do Kraśnika od granicy woj. lubelskiego.
Dokumenty pozwalające GDDKiA w Lublinie przystąpić do drugiego etapu przetargów, które mają wyłonić już konkretnych wykonawców, podpisał w czwartek w Lublinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Chodzi o trzy odcinki trasy S-19: Kraśnik - Janów Lubelski (18 km); obwodnicę Janowa Lubelskiego (7 km) oraz Janów Lubelski - granica województw lubelskiego i podkarpackiego (8 km). "Łącznie mówimy o odcinku o długości 33 km, a wartość tych inwestycji wynosi 1 mld 296 mln zł" - powiedział Szmit.

W drugim etapie przetargu do składania ofert zapraszani są wykonawcy, którzy już wcześniej zgłosili zainteresowanie budową drogi i spełnili warunki formalne koniecznie do udziału w przetargu.

Dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA Anna Wysocka powiedziała, że po w uruchomieniu drugiego etapu przetargu pod koniec października, umowy z wyłonionymi wykonawcami mogą być podpisane w przyszłym roku. "Realizacja zadania w formule 'projektuj buduj' rozpocznie się w roku 2019, a zakończy w 2021 r." - zaznaczyła.

Czytaj też: Będzie modernizacja S3. Kiedy pojedziemy ze Świnoujścia do Czech?

Szmit podkreślił, że droga S-19 stała się dla rządu PiS jednym z najważniejszych priorytetów w budowie infrastruktury komunikacyjnej.

"Nazwaliśmy tą arterię Via Carpatia, bo ona ma połączyć nie tylko Polskę wschodnią, ale także całą Europę wschodnią, która potrzebuje takiej arterii komunikacyjnej, takiego szlaku od Helsinek przez państwa bałtyckie, przez Rzeczpospolitą, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję" - powiedział.

Dobiega już końca budowa blisko 10 km drogi S-19 stanowiącego fragment zachodniej obwodnicy Lublina. Wartość tej inwestycji to 620 mln zł, z czego 274 mln zł stanowi dofinasowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Droga ma być oddana do użytku w listopadzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • miron, 2017-02-13 19:18:11

    pis planuje rozpoczęcie na 2019r.A trasa s 19 miała byc zakończona w 2019r.To śmiech na sali,w 2019r.to pis może już nie żądzić i znowu z 19 tką zostaniemy w czarnej du......!!!!
  • kierowca, 2016-10-14 12:28:26

    S -19 to konieczność dla połączenia krajów nadbałtyckich z krajami południa Europy na ścianie wschodniej.Obecnie jest bardzo duży ruch komunikacyjny zapełniony tirami które posiadają tablice rejestracyjne od litewskich po tureckie a nawet rosyjskie.