PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2009 r. 1,3 mld zł na inwestycje na drogach krajowych w Małopolsce

  • PAP    17 grudnia 2009 - 15:02

Ok. 1,3 mld zł zostało wydane w tym roku na inwestycje na drogach krajowych w województwie małopolskim. Najważniejszym zakończonym przedsięwzięciem była budowa 20-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Szarowem.
Jak poinformował w czwartek dziennikarzy dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Jacek Gryga, drogowcy wykonali wszystkie inwestycje, które zostały zaplanowane i przygotowane na ten rok.

"Tegoroczny budżet to kwota ok. 1,3 mld zł, za które to pieniądze dokonaliśmy budowy nowych odcinków dróg oraz przebudowy i remontów dróg istniejących. Jest to średni wydatek ok. 1,4 mln zł na kilometr w naszej sieci drogowej" - powiedział.

Dodał, że prace prowadzone były na blisko 2/3 sieci dróg krajowych w Małopolsce, która w sumie liczy 910 kilometrów.

Według szefa krakowskiego GDDKiA, najważniejszą inwestycją zakończoną w tym roku była budowa 20-kilometrowego odcinka autostrady A4 od węzła Wielicka w Krakowie do węzła Szarów. Budowa kolejnych odcinków tej autostrady w Małopolsce - od Szarowa do Tarnowa - rozpocznie się w przyszłym roku.

Drogowcy zakończyli też remont drogi krajowej nr 7, czyli popularnej "zakopianki" od granic Krakowa do Myślenic oraz budowę ekspresowej obwodnicy Lubnia na tej trasie. Oznacza to, że z Krakowa za Lubień można już dojechać trasą dwupasmową, częściowo o parametrach drogi ekspresowej.

Zakończono także remont końcowego odcinka drogi nr 7 od Rabki do polsko-słowackiej granicy w Chyżnem, przebudowę autostradowej obwodnicy Krakowa w rejonie węzła Opatkowickiego oraz remont południowej obwodnicy Tarnowa.

Na przebudowę 15 mniejszych odcinków dróg krajowych wydano około 100 mln zł, a na 18 inwestycji mostowych - 60 mln zł. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego kosztowała ponad 13 mln zł.

W tym roku krakowski oddział GDDKiA prowadził też wykupy gruntów pod przyszłe inwestycje oraz opracowywał dokumentację dla 57 zadań przewidzianych do wykonania w najbliższych latach.

Gryga zapowiedział, że najważniejszymi zadaniami na najbliższe lata będzie budowa sieci autostrad i dróg ekspresowych w Małopolsce. Sama autostrada A4 od Szarowa do Tarnowa pochłonie ponad 1,9 mld zł do roku 2012. Rozpoczęła się też budowa drogi ekspresowej S7, stanowiącej równocześnie wschodnią obwodnicę Krakowa. Docelowo w Małopolsce droga ta przebiegać będzie od Rabki na południu do granicy z województwem świętokrzyskim na północy.

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarządza 12 najważniejszymi drogami w Małopolsce, które łącznie liczą 910 kilometrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.