PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2014 r. miasta zaleje fala centrów handlowych

  • PropertyNews.pl    21 stycznia 2014 - 13:51
W 2014 r. miasta zaleje fala centrów handlowych

Rozwój oferty handlowej we wschodnich województwach i w mniejszych miastach Polski oraz fala rozbudów i modernizacji istniejących centrów - to według agencji Jones Lang LaSalle główne trendy z jakimi będziemy mieli do czynienia na rynku nowoczesnej powierzchni handlowej w 2014 roku. Centrum Handlowe Riviera w Gdyni
- 2014 będzie drugim z rzędu bardzo intensywnym rokiem na rynku powierzchni handlowych w Polsce. Deweloperzy centrów handlowych pozostają aktywni - w budowie jest 610 tys. mkw., z czego ok. 500 tys. mkw. to podaż zapowiadana na ten rok - mówi Edyta Potera, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych, Jones Lang LaSalle.

Wśród największych obiektów, które zostaną uruchomione w bieżącym roku jest Atrium Felicity i Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Warmińska w Olsztynie, Galeria S w Siedlcach czy Galeria Amber w Kaliszu. - Rozwinie się oferta handlowa w województwach na wschodzie kraju; a także w miastach nie przekraczających 100 tys. mieszkańców. Nadal istotnym trendem będzie rozbudowa istniejących obiektów, zwłaszcza starszej generacji, w celu umocnienia ich pozycji na lokalnych rynkach - komentuje Potera.

Czytaj też:   Samorządowcy blokują budowę galerii handlowej

W latach 2014 - 2015 powiększą się m.in.: Galeria Pomorska (Bydgoszcz), Ogrody (Elbląg), Atrium Copernicus (Toruń), Magnolia Park (Wrocław), Gemini Park (Bielsko-Biała), Galeria Sudecka (Jelenia Góra).

Wybierając nowe lokalizacje, najemcy nadal będą preferować istniejące obiekty istniejące o ugruntowanej pozycji. - Najsilniejszym popytem w dalszym ciągu będą cieszyć się wiodące obiekty w największych aglomeracjach, chociaż najemcy interesują się również dobrej jakości obiektami na mniejszych rynkach. Właściciele centrów o słabszej pozycji oraz tych znajdujących się w miastach o wysokim stopniu nasycenia powierzchnią handlową, powinni być przygotowani do optymalizacji stawek czynszowych - dodaje przedstawicielka Jones Lang LaSalle.

Podsumowanie roku 2013

Po widocznym spowolnieniu w 2012 r., 2013 przyniósł znaczny rozwój rynku. Sektor centrów handlowych w ubiegłym roku powiększył się o 459 tys. mkw. (275 tys. mkw. w IV kw.). Nowe centra handlowe otwierano zarówno w głównych aglomeracjach - m.in. w Aglomeracji Katowickiej (Galeria Katowicka i Europa Centralna), Poznaniu (Poznań City Center), Krakowie (Galeria Bronowice), Trójmieście (Riviera czyli rozbudowa centrum Wzgórze) czy Warszawie (Plac Unii City Shopping), jak również w małych i średnich miastach - Nowym Sączu (Trzy Korony), Łomży (Galeria Veneda), Inowrocławiu (Galeria Solna), Chojnicach (Brama Pomorza) czy Czechowicach-Dziedzicach (Stara Kablownia).

Cały artykuł czytaj tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz, 2014-02-13 16:45:37

    Sektor działalności handlowej o małych powierzchniach, często rodzinnych, lokalnych tym kursem został zniszczony; prawdziwie płacący podatki; generujący PNN, dający godne utrzymanie itd. Nie trzeba pytać, czyje to to powierzchnie i komu dochody. Kto odważy się sporządzić odpowiednie statystyki? ...  rozwiń