PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2015 r. remont ok. 120 km "schetynówek" w warmińsko-mazurskim

  • PAP    31 października 2014 - 14:09
W 2015 r. remont ok. 120 km "schetynówek" w warmińsko-mazurskim

Ok. 120 km dróg w woj. warmińsko-mazurskim zostanie w przyszłym roku naprawionych w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych (II etap), zwanego powszechnie naprawą "schetynówek". Dofinansowanie tych remontów wyniesie 60 mln zł.
Samorządy z Warmii i Mazur w tym roku zgłosiły do programu przebudowy dróg lokalnych 67 wniosków, z czego 29 odnosiło się do dróg powiatowych, a 38 do dróg gminnych, w sumie wnioski te dotyczyły naprawy ponad 166 km dróg. Z wyliczeń Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, który rozdzielał dotacje na naprawy lokalnych szos wynika, że wnioskowana kwota dotacji na te remonty winna wynosić ponad 91 mln zł.

Czytaj też: Część pieniędzy na budowę i przebudowę dróg lokalnych może przepaść

"My jednak do rozdzielenia mamy 60 mln zł, tak więc wszystkie wnioski nie otrzymają dofinansowania" - powiedział PAP dyrektor wydziału certyfikacji i funduszy europejskich w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Michał Kontraktowicz i dodał, że środki jakimi dysponuje region wystarczą do wyremontowania ok. 120 km dróg lokalnych.

Rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek podkreśliła zaś, że każda z inwestycji mogła być dofinansowana maksymalnie do 3 mln zł. Przypomniała też, że lokalne samorządy muszą ze swoich środków wyłożyć połowę wartości inwestycji.

Dofinansowanie otrzymały te samorządy, których wnioski o dofinansowanie zostały najwyżej ocenione przez komisję konkursową.

Wśród dróg powiatowych wsparcie otrzymały m.in. powiat elbląski, który w przyszłym roku chce wyremontować drogę z Gronowa Górnego do Nowiny, powiat kętrzyński, który chce naprawić szosę z Barcian do Mołtajn, czy powiat nowomiejski, który zgłosił remont drogi Nowe Miasto Lubawskie - Gwiździny.

Drogi gminne, które zostaną naprawione w przyszłym roku leżą m.in. w gminie Kalinowo (wieś Koleśniki), w gminie Kurzętnik (Wielkie Babłówki - Marzęcice), czy w gminie Mikołajki (dojazd z Prawdowa do Starych Sadów).

W pierwszej edycji programu naprawy dróg lokalnych (lata 2009-2012) w woj. warmińsko-mazurskim wyremontowano w sumie 583 km dróg lokalnych. W latach 2013-14, tj. w II edycji programu, wyremontowano dotąd 179 km dróg.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest realizowany od 2008 r. Jego pomysłodawcą był ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, stąd nazwa "schetynówki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.