PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2015 r. zakończą się duże inwestycje w kujawsko-pomorskim

  • PAP    5 stycznia 2015 - 10:13
W 2015 r. zakończą się duże inwestycje w kujawsko-pomorskim
fot.pixabay.com

Gruntowne modernizacje dworców kolejowych, budowę linii tramwajowych, ulic i obwodnic miast, spalarni odpadów komunalnych, obiektów kulturalnych i produkcyjnych to najważniejsze inwestycje, które zostaną zakończone w 2015 r. w województwie kujawsko-pomorskim.
Większość inwestycji jest współfinansowana z funduszy programów europejskich na lata 2007-2013, które należy rozliczyć w 2015 r.

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna zostanie przebudowany. Frontowy budynek stacji, w którym znajdowały się kasy i główny hall, został rozebrany do fundamentów. Na jego miejscu powstaje nowy, czterokondygnacyjny budynek, który będzie służył obsłudze podróżnych i działalności handlowo-usługowej. Gruntownie odrestaurowany zostanie XIX-wieczny budynek między peronami. Na stacji przebudowane zostaną również przejścia podziemne i infrastruktura kolejowa, m.in. perony, tory i sieć trakcyjna. Koszt inwestycji wyniesie 197 mln zł.

Znacznie poprawić ma się funkcjonalność dworca Toruń Główny. Budynek stacji z XIX w. dworca nie zmieni wyglądu, ale jego wnętrza zostaną przebudowane. Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Podgórz. W podziemiach będą się mieścić niewielkie sklepy i punkty usługowe. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone. Koszt inwestycji to ponad 43,5 mln zł.

Czytaj też: NIK pozytywnie o kujawsko-pomorskich inwestycjach medycznych

Zakończą się również prace przy budowie węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto, dzięki czemu możliwa ma być bezpieczna przesiadka z pociągu do środków komunikacji miejskiej.

W Bydgoszczy budowana jest 9-kilometrowa linia tramwajowa do największej dzielnicy mieszkaniowej Fordon z estakadą nad stacją Bydgoszcz Wschód. Na trasie zaplanowano m.in. budowę czterech pętli tramwajowych, 14 par przystanków i niewielkiej zajezdni, a także ułożenie 25 km torów, przebudowę 9 km ulic i 31 przystanków. Projekt przewiduje budowę na stacji Bydgoszcz Wschód dwóch peronów i przebudowę torów. Dla nowej linii zamówiono osiem nowoczesnych tramwajów. Przedsięwzięcie będzie kosztować 437 mln zł.

W Toruniu zakończy się budowa drugiego etapu Trasy Średnicowej Północnej od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego przy ul. Wschodniej oraz Trasy Staromostowej od ul. Bema do Trasy Średnicowej Północnej. Zrealizowana zostanie również przebudowa fragmentu ul. Łódzkiej, dzięki czemu poprawi się płynność ruchu w kierunku Łodzi.

W 2015 r. przewidziane jest ukończenie budowy obwodnicy Brodnicy od długości 3 km wraz z estakadą na rzeką i terenami zalewowymi, która połączy wybudowane wcześniej rondo z drogą krajową nr 15. Inwestycja pozwoli na skrócenie przejazdu na trasie Toruń-Olsztyn.

Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego powstanie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, do którego będzie trafiać rocznie około 180 tys. ton śmieci z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Na potrzeby przyszłej spalarni w Toruniu powstaje zakład przeładunku odpadów, skąd śmieci z miasta i okolic będą transportowane do Bydgoszczy. Wartość całego przedsięwzięcia to 130 mln euro.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.