PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku będzie nowy i kosztowny szlak turystyczny

  • PAP    22 lipca 2010 - 10:44
W Białymstoku będzie nowy i kosztowny szlak turystyczny

Ok. 30 mln zł potrzebuje białostocki magistrat na stworzenie do 2012 r. miejskiego historycznego szlaku turystycznego. Miasto chce m.in. udostępnić turystom podziemia barokowego Pałacu Branickich, przebudować główną ulicę, a także stworzyć Muzeum Medycyny.
Pieniądze na konieczne inwestycje mają pochodzić z różnych źródeł, m.in. funduszy unijnych i budżetu miasta. Szlak ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.

Na szlaku mają się znaleźć najważniejsze obiekty w centrum miasta, ale też np. piwnice barokowej rezydencji Branickich. Jak podkreślał wiceprezydent, są one na razie niezbadane, nie wiadomo dokąd prowadzą, a mogłyby być udostępniane turystom.

Kilka tygodni temu podczas remontu ulicy Kilińskiego, niedaleko Pałacu Branickich odkryto w trakcie robót ziemnych podziemne przejście, które być może prowadziło kiedyś właśnie do pałacu. Odkryto je przy innym zabytkowym obiekcie: Pałacyku Gościnnym Branickich, znanym w mieście jako Pałac Ślubów, który również ma się znaleźć na szlaku.

W Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny, mogłoby powstać Muzeum Medycyny. Jak powiedział rzecznik uczelni prof. Lech Chyczewski, zaczątkiem tego muzeum jest już małe muzeum farmacji. W muzeum prezentowane byłyby stare pracownie medyczne i stara apteka.

W skład nowego szlaku wejdzie też główna ulica miasta - Lipowa. Przewidziana jest jej przebudowa, jak również zaznaczenie na ulicy osi Traktu Choroskiego, czyli zarysu dawnej drogi łączącej Białystok z Choroszczą, miasteczkiem oddalonym od stolicy regionu o kilkanaście kilometrów. Jest tam letnia rezydencja rodu Branickich.

Trakt obecnie wytyczony jest już na ulicy Kilińskiego i Rynku Kościuszki, które także mają być elementami historycznego szlaku.

Ostatnim jego punktem będzie 78-metrowa wieża kościoła św. Rocha, usytuowanego na końcu ulicy Lipowej, która ma zostać udostępniona turystom. Kościół św. Rocha to świątynia uznana za jedną z najwybitniejszych budowli w stylu modernistycznym w Polsce. Wybudowany w 1946 roku, jest kościołem-pomnikiem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szlak będzie oznaczony, podobnie jak dwa już istniejące w mieście: Białystok Wielokulturowy i Białystok Smaków. Pierwsze tablice informacyjne, jak też oznaczenia na budynkach, mają pojawić się na początku następnego roku. Zakończenie prac oraz otwarcie szlaku magistrat przewiduje na 2012 rok.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • US., 2010-07-22 20:22:06

    Genialny pomysł, popieram w całości! Białystok powinien oferować i mieszkańcom, i turystom jak najwięcej, ponieważ ma czym się pochwalić. A na spacer chętnie wybiorę się nieraz wieczorem, bo to ogromna przyjemność widzieć piękno miasta, w którym się mieszka.
  • sąsiad szatana, 2010-07-22 14:04:12

    Kościół budowano w latach 1927-1946.