PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bolesławcu otwarto miasteczko ruchu drogowego

  • PAP    22 listopada 2013 - 17:31
W Bolesławcu otwarto miasteczko ruchu drogowego

W piątek w Bolesławcu (Dolnośląskie) otwarto pierwsze w regionie miasteczko ruchu drogowego dla dzieci. Do końca 2014 r. ma powstać 20 takich obiektów w całej Polsce. Projekt jest finansowany z europejskich funduszy i budżetu państwa.
Miasteczko otwarto w Gimnazjum Samorządowym nr 2. Jak powiedziała w piątek dyrektor szkoły Maria Subik, obiekt będzie wykorzystywany do szkolenia uczniów wszystkich szkół i przedszkoli w całego powiatu bolesławieckiego.

"Zależy nam szczególnie, by dzieci już od najmłodszych lat nabrały właściwych nawyków. Dlatego pierwsze zajęcia będą miały przedszkolaki, a w szkoleniu pomogą strażnicy miejscy. Bardzo się cieszymy, ponieważ miasteczko ma imponujące wyposażenie, które dobrze obrazuje wszystkie trudne sytuacje na drodze" - dodała Subik.

Miasteczko w Bolesławcu wygląda jak miasto w miniaturze: są na nim ulice z pionowymi i poziomymi znakami drogowymi, chodniki, oświetlenie, ronda i skrzyżowania wyposażone w sygnalizację świetlną. Zbudowano nawet skrzyżowanie jezdni z drogą leśną, ponieważ w okolicy tzw. borów bolesławieckich jest wiele takich miejsc. W miasteczku jest również przejazd kolejowy ze szlabanami.

Obiekt został wybudowany przy Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu, bo wniosek napisany przez nauczycieli tej szkoły zdobył najwięcej punktów spośród innych dolnośląskich wniosków, złożonych w ramach ogólnopolskiego konkursu.

Jak poinformowała rzecznik bolesławieckiego samorządu Agnieszka Gergont, inwestycja kosztowała około 500 tysięcy zł, a pieniądze pochodzą z europejskich funduszy i budżetu państwa.

Ogólnopolski projekt został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W 15 województwach do końca 2014 r. powstanie 20 miasteczek ruchu drogowego. Wszystkie inwestycje będą kosztowały 10 mln zł, z czego 8,5 mln sfinansuje Unia Europejska, a 1,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Miasteczka ruchu drogowego uczą zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i kształtują prawidłowe nawyki uczestników ruchu. Będą też miejscem przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową dla dzieci i młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.