W Bydgoszczy powstało Muzeum wodociągów

"Muzeum wodociągów" dokumentujące dzieje zaopatrzenia ludzi w wodę, można od wtorku zwiedzać w zabytkowych budynkach Wodociągów Miejskich w Bydgoszczy. Placówkę utworzono dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Muzeum powstało w dwóch obiektach na terenie Bydgoszczy: stacji pomp głębinowych w Lesie Gdańskim, czyli na dawnym przedmieściu, oraz w wieży ciśnień usytuowanej na Wzgórzu Dąbrowskiego, górującym nad miastem.

"W obu miejscach, uratowanych od zapomnienia i zniszczenia, eksponowane są pamiątki - stare urządzenia, zdjęcia, dokumenty, makiety - związane z wodociągami i przybliżające ich historię. W Lesie Gdańskim powstała także ścieżka edukacyjna, na której, podczas zajęć grupowych prowadzone są pokazowe lekcje dla dzieci i młodzieży, ale możliwe jest oczywiście zwiedzanie indywidualne przed dorosłych" - zaznaczył Tomasz Sypniewski, szef muzeum.

Na terenie stacji pomp w Lesie Gdańskim eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty i zdroje uliczne, pompy. Podziwiać można replikę średniowiecznego rurmusa - urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy.

Zwiedzający obejrzeć tu mogą także współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory. Jedną z atrakcji jest możliwość zajrzenia do piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, będącego 15-metrową repliką podobnej budowli, której kilometry skryte są pod ziemią na terenie Bydgoszczy. Przygotowano także projekcję filmu o warunkach w podziemnych kanałach panujących podczas Powstania Warszawskiego.

"Wszystko można dotknąć i zobaczyć, jak działa, co lepiej pozwala zrozumieć sposób funkcjonowania urządzeń wodociągowych i proces gospodarczego pozyskiwania wody. Prezentowane są również filmy przedstawiające historię wody oraz sposobów jej pozyskiwania i wykorzystania od czasów starożytnych po współczesność, historię bydgoskich wodociągów oraz animacje obrazujące obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania" - dodał Sypniewski.

Z kolei w górującej nad Bydgoszczą Wieży Ciśnień obejrzeć można, między innymi: drewniane rury wodociągowe sprzed kilkuset lat, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne są multimedialne infokioski z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zelma, kiedy ja w weekend zwiedzałem muzuem, pracujące tam dziewczyny przekazały mi i znajomym dużo ciekawych informacji, oprowadzanie było naprawdę ciekawe i dużo się dowiedzieliśmy. Nie wiem, skąd twoje pretensje, może z zazdrości? Może to ciebie trzeba wymienić, bo jesteś stara, brzydka i właśni...e dlatego ci przeszkadzały? rozwiń

Maciej, 2013-10-30 16:15:26 odpowiedz

Pomysł na inwestycję świetny. Specjalnie zatrzymałam się z Bydgoszczy by je zobaczyć. Bardzo mi się podobały eksponaty. Szkoda tylko że mam tak daleko bo zawiozłabym tam swoich uczniów w roku szkolnym. Do wymiany jedynie studentki które zajmują się oprowadzaniem osób zwiedzających. Nic nie wiedzą. N...awet od kiedy funkcjonuje to muzeum. rozwiń

zelma, 2013-07-22 12:39:13 odpowiedz

Przecież na tą inwestycje pozyskano pieniądze z UE. Dodatkowo ożywa następny kawałek miasta.

Jan, 2012-12-01 22:21:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE