PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum Gdyni powstanie Park Centralny

  • PAP/JS    9 maja 2017 - 21:51
W centrum Gdyni powstanie Park Centralny
Za 2-3 lata w centrum Gdyni blisko Urzędu Miejskiego na obszarze trzech hektarów powstanie Park Centralny (fot.gdynia.pl)

Za 2-3 lata w centrum Gdyni blisko Urzędu Miejskiego na obszarze trzech hektarów powstanie Park Centralny. Jego centralną częścią będzie staw, znajdą się tam też ścieżki dla biegaczy i rolkarzy oraz parking podziemny. Szacunkowy koszt inwestycji to 35 mln zł.
• Istotną częścią inwestycji związaną z Parkiem Centralnym będzie parking podziemny na 286 samochodów.

• Koszty powstania Parku Centralnego władze Gdyni szacują na ok. 35 mln zł, z czego 20 mln zł ma wynieść budowa parkingu podziemnego.

"Powstanie największy gdyński park - Park Centralny. Teren, który będzie oazą zieleni, spokoju, miejscem rekreacji i odpoczynku, ale chcemy też, żeby znalazła się tu przestrzeń dla ludzi aktywnych, którzy na przykład chcą biegać" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezentującej wizję nowego parku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Jego zdaniem, powstanie Parku Centralnego to "spełnienie oczekiwań wielu gdynian o miejscu rekreacji w centrum miasta".

"Mieszkańcy Nowego Jorku uwielbiają Central Park, zlokalizowany w samym sercu miasta. Z takich miejsc słynie też wiele europejskich miast, jak choćby Paryż czy Mediolan. Mam nadzieję, że już wkrótce Gdynia zyska podobną przestrzeń: park, w którym w pięknych okolicznościach przyrody będzie można spokojnie wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu poleżeć na trawie" - mówił Szczurek.

Inwestycja obejmie trzyhektarowy teren w centrum Gdyni, w pobliżu budynku Urzędu Miejskiego, wyznaczony przez al. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ulice Świętojańską i Legionów. Obecnie na tym obszarze znajduje się m.in. plac z Pomnikiem Ofiar Grudnia'70, skatepark oraz zaniedbane boisko piłkarskie. Rośnie tu też wiele gatunków drzew i krzewów m.in. klon tatarski, buk czerwony, forsycje i jaśminowce.

"To nie jest jeszcze gotowy projekt. Chcemy bowiem, aby koncepcja, jak będzie wyglądał Park Centralny, powstała w dialogu z mieszkańcami. Chcemy włączyć w przygotowania w prace nad parkiem samych zainteresowanych, tych, którzy będą w przyszłości korzystać z tej przestrzeni" - zaznaczył Szczurek.

Według proponowanej wizji, główną część Parku Centralnego stanowić będzie staw, wokół którego w tereny zielone wkomponowane zostaną m.in. siedziska, kładka i pole do gry w bule. Znajdzie się również miejsce dla punktu informacji turystycznej oraz gastronomii.

Wokół parku prowadzić będzie 800-metrowa ścieżka dla biegaczy i 850-metrowa trasa na przejażdżki na rolkach. Zimą czynna będzie ślizgawka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • tutejszy, 2017-05-10 09:20:40

    Widać zazdrośnika i dewelopera z poprzedniego wpisu. A przecież dr Szczurek już nie raz okazał się najlepszym prezydentem dbającym o mieszkańców i ich zdrowie. Dzis dostęp do atrakcyjnej zieleni w mieście staje się przejawem luksusu i prestiżu. Zależy od niego atrakcyjność mieszkań, a nawet pozyskiw...ania pracodawcy. Rewitalizacja parku na Kamiennej Górze, rewitalizacja Pl.Grunwaldzkiego z halą garażową pod parkową, Infobox i mocno wykorzystywana cześć parkowa, wznoszone budynki dekorowane roślinami przyciągają najbogatszych mieszkańców. To dlatego wg badań prof.Czaplińskiego w Gdyni żyje się najlepiej. Do tego stopnia, że zaniedbane obszary zamieniają się w luksusową okolicę i coraz więcej na ulicach widzimy znanych aktorów, biznesmenów i ludzi sztuki. Gratulancie dla władz za doskonały pomysł  rozwiń
  • q&q, 2017-05-09 23:25:59

    Gdynia dogania NEW YORK !!! Dlatego należy jak najprędzej rozpocząć budowę WTC na Skwerze Kościuszki ! To następny ciężko chory pomysł Pana Szczurka i Rady Miasta jakby mało było adaptacji byłej zajezdni która świeci pustkami i w której praktycznie nic się dzieje.Jedynym plusem są zamówienia dla fir...m budowlanych -bezprzetargowych i bezinteresownych- jak zwykle...  rozwiń