PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum Lublina będzie bardziej zielono

  • AW/PAP    29 lipca 2016 - 08:50
W centrum Lublina będzie bardziej zielono
Wizualizacja "Miejsce Dla Ciebie" ul. Hempla/Peowiaków/Kołątaja w Lublinie (fot. UM Lublin)

• Pięć nowych mini-skwerów, z elementami małej architektury, powstanie w śródmieściu Lublina. W przyszłości mają być kolejne.
• Więcej zieleni i miejsc do odpoczynku domagają się mieszkańcy.
"Chcemy stworzyć jak najwięcej miejsc zielonych, w których mieszkańcy będą mogli na chwilę się zatrzymać, przysiąść i spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. W tym roku chcemy zrealizować kilka takich miejsc, ale to na pewno nie koniec, będziemy szukać kolejnych lokalizacji na zieleńce" - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Przetargi na wykonanie trzech pierwszych zieleńców zostały już ogłoszone, mają być rozstrzygnięte w sierpniu.

Przy skrzyżowaniu ulic Hempla i Peowiaków, obok rosnących tam dwu drzew, powstanie trawnik z krzewami ozdobnymi. Trawnik będzie otoczony betonowym murkiem z drewnianymi siedziskami, o długości kilkunastu metrów. Obok ławki urządzone zostanie poidełko, z którego woda będzie leciała po uruchomieniu pompy napędzanej mechanizmem rowerowym.

Przy ul. Chmielarczyka nasadzonych będzie m.in. kilkaset drobnych krzewów ozdobnych i rośliny pnące. Drewniane siedziska, ustawione w kształt prostokąta, pozwolą odpoczywać kilkunastu osobom. Natomiast przy ul. Krótkiej, u zbiegu z Krakowskim Przedmieściem, ustawione zostaną betonowe pojemniki na ozdobną zieleń, na których umocowane będą drewniane siedziska. Obok stanie kolorowy klocek z tworzywa sztucznego do siedzenia dla kilku osób. Ławki i siedziska będą podświetlane ledowymi lampkami, w pobliżu urządzone zostaną zdroje wodne.

Ustalona jest lokalizacja kolejnych dwu skwerków. Powstaną one przy ul. Lipowej, w pobliżu znajdującego się tam zabytkowego cmentarza. "Decyzja o tym, kiedy one będą zbudowane, zapadnie po rozstrzygnięciu przetargu na pierwsze trzy zieleńce. Liczymy, że powstaną pewne oszczędności" - powiedziała Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Mieszkańcy Lublina domagają się, by w śródmieściu było więcej zieleni i miejsc do odpoczynku. W czerwcu, w czasie festiwalu Noc Kultury, na wybrukowanym Placu Łokietka przed Ratuszem stanęły miejskie meble: drewniane siedziska i leżanki z rabatkami z roślinami. Miały tam być tylko jedną noc, ale po interwencjach mieszkańców pozostały do zimy. Cieszą się dużą popularnością, może na nich odpoczywać kilkadziesiąt osób.

Więcej zieleni zyska przebudowywany obecnie reprezentacyjny Plac Litewski w centrum miasta. Usunięte będą chore drzewa, w ich miejsce planowane są nowe nasadzenia. Przybędzie kilkaset krzewów, ustawione zostaną nowe ławki i wieloosobowe siedziska. W centralnym punkcie placu zostanie zbudowana "tańcząca" fontanna.

Miejski architekt zieleni zapowiedział, że na jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, przypadający w przyszłym roku, posadzone będzie co najmniej tysiąc nowych drzew. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.