PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum Opola przybędzie podziemny parking na 300 miejsc

  • bad    12 sierpnia 2015 - 19:07
W centrum Opola przybędzie podziemny parking na 300 miejsc
Przedstwiciele miasta i inwestora tuż po podpisaniu protokołu negocjacyjnego. Fot. mat. prasowe

W obrębie placu Mikołaja Kopernika w Opolu powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny na 300 miejsc postojowych. Inwestycja realizowana będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zgodnie z protokołem negocjacyjnym, którego sygnatariusze spotkali się w środę (12.08) w opolskim ratuszu, w obrębie placu Mikołaja Kopernika powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny na 300 miejsc postojowych.

Porozumienie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada też zagospodarowanie przestrzeni na powierzchni placu, zaprojektowanie i wybudowanie obiektu handlowo-usługowego (będzie naturalnym rozszerzeniem aktualnego C.H Solaris), a także zaprojektowanie i przebudowę układu drogowego w tamtym rejonie. Ma on w rejonie wjazdu i wyjazdu z parkingu umożliwiać włączenie się do ruchu w ul. Żeromskiego w obu kierunkach a dodatkowo w rejonie ronda Pileckiego powstanie prawoskręt w ul. Żeromskiego.

Aktywny samorząd sięga po partnerstwo publiczno-prywatne

– Kluczem do udanego porozumienia jest sytuacja, w której obie strony odchodzą od stołu negocjacyjnego zadowolone. Tak też było w tym przypadku – mówi Michał Szramowski z firmy IGI Exclusive.

– To milowy krok w zakresie inwestycji parkingowych dla Opola. Odpowiedzialny i aktywny samorząd powinien sięgać po takie narzędzia jak partnerstwo publiczno-prywatne. Warunki porozumienia jakie zawieramy są zrównoważone i jednocześnie atrakcyjne dla miasta – twierdzi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Zgodnie z umową partnerstwa publiczno-prywatnego, podmiot publiczny zobowiązany jest do doprecyzowania warunków zagospodarowania powierzchni placu najpóźniej w terminie 4 miesięcy od podpisania umowy.

– W tej sprawie ogłosimy konkurs, którego efektem będą, mam nadzieję, bardzo ciekawe i atrakcyjne propozycje dla tego terenu – precyzuje Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola.

Partner prywatny będzie zobowiązany do uwzględnienia tych wytycznych przy opracowaniu koncepcji inwestycji, przy założeniu, że koszty realizacji zakresu nie przekroczą limitów budżetowych określonych przez Opole.

Podmiot publiczny będzie korzystał z zysków przez 30 lat

Powstałym parkingiem podziemnym zarządzać i pobierać wygenerowane z tego tytułu zyski ma przez 30 lat partner prywatny. Faza przygotowania i realizacji inwestycji ma trwać maksymalnie 44 miesiące.

Szacowana wartość nakładów to 100 mln zł brutto na cały zakres inwestycji, 35 mln zł brutto na parking podziemny oraz 6,8 mln zł brutto na przebudowę układu drogowego. Wkładem własnym miasta do przedsięwzięcia będzie nieruchomość w obrębie placu Mikołaja Kopernika o powierzchni 0,3413 ha. Inwestor już w środę zadeklarował, że w rozbudowywanej części Centrum Handlowego Solaris zagoszczą przestrzenie dedykowane modzie oraz gastronomii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ssqqe, 2015-08-14 15:04:09

    Proaktywni panowie z miasta, aż za nadto. Niech robią takie rzeczy, które będą przydatne dla społeczeństwa - a nie populistyczne.
  • Aktywna Mobilność, 2015-08-13 17:34:54

    35 mln brutto za 300 miejsc czyli ponad 116 tysięcy złotych za jedno miejsce do parkowania. Budowa parkingów w centrum miasta zwiększa korki na dojazdach do niego. Czy taki sposób wydawania publicznych pieniędzy jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju? Z jakich źródeł będą pokrywane koszty utr...zymania tego udogodnienia dla kierowców? Czy taka sama liczba miejsc do parkowania zniknie z centrum miasta? Czy nie było bardziej produktywnych pomysłów na rozwiązywanie problemów mobilności mieszkańców miasta?  rozwiń