PARTNER PORTALU
  • BGK

W Chęcinach powstaje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

  • bad    14 października 2014 - 17:08
W Chęcinach powstaje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

Kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz akt erekcyjny wmurowano w Chęcinach, w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko na Górze Rzepka.
W uroczystości uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz, członkowie Zarządu Województwa Piotr Żołądek i Jan Maćkowiak, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, a także naukowcy i studenci z Uniwersytetu Warszawskiego.

Liderem projektu jest Uniwersytet Warszawski, a partnerami - samorząd województwa świętokrzyskiego, powiat kielecki oraz gmina Chęciny.

Czytaj też: Centrum Usług Korporacyjnych w Płocku otwarte

Jak podkreślił podczas uroczystości prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, powstający w Chęcinach obiekt będzie przyciągał studentów i badaczy z Polski i Europy.

- Będą mogli się tutaj zapoznać z wyjątkową, unikalną formacją geologiczną. Rzadko można spotkać takie struktury geologiczne, więc to bardzo cenne miejsce do badań naukowych i praktyk studenckich - mówił rektor. Wyjaśnił, że Centrum będzie służyć nie tylko celom naukowym, ale również szeroko rozumianej edukacji, ponieważ będzie otwarte na współpracę ze szkołami.

Czytaj też: Dziewięć firm chce budować ogrodzenie Stadionu Śląskiego 

- To ważny dzień w historii naszego regionu. Z lokalizacją Centrum nie można było trafić lepiej. To miejsce w pobliżu cennych geologicznie Gór Świętokrzyskich, w pobliżu miasta Kielce, które ma aż pięć rezerwatów geologicznych, a także w pobliżu miejsca, gdzie dokonano przełomowego odkrycia śladów tetrapoda - dodał wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz.

- Mieszkańcy województwa i kraju do tej pory utożsamiali Chęciny z zamkiem królewskim. Dziś wkroczyły tutaj instytucje naukowe. To wyjątkowe wydarzenie w historii Chęcin - cieszył się burmistrz miasta i gminy Chęciny Robert Jaworski.

Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego będzie to pięć budynków o podobnej wielkości, połączonych ze sobą parterowymi przejściami. Powierzchnia jednego budynku to ok. 6,5 tys. m². W części głównej znajdzie się m.in. aula oraz stołówka. W części laboratoryjno-dydaktycznej powstaną pracownie i sale wykładowe, m.in. laboratorium przygotowania próbek geologicznych, chemiczne, geofizyczne, kartowania geologicznego i mikroskopowego. W trzech pozostałych budynkach znajdować się będą miejsca noclegowe dla kadry naukowej, studentów oraz gości.

Wartość inwestycji to ok. 30 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Pozostałe środki zapewnia dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwsze prace rozpoczęły się w wakacje. Wykonano odwierty i wmurowano fundamenty. Otwarcie gmachu planowane jest w 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.