PARTNER PORTALU
  • BGK

W czwartek otwarcie nowej siedziby Urzędu Celnego

  • PAP    27 stycznia 2015 - 16:25

Nowoczesny biurowiec z placem odpraw oraz infrastrukturą niezbędną do przeprowadzania rewizji i kontroli celnej samochodów ciężarowych - tak wygląda siedziba Urzędu i Oddziału Celnego w Zielonej Górze.
Otwarcie nowych obiektów Służby Celnej odbędzie się w czwartek (29.01).Poinformowała o tym PAP rzecznik Izby Celnej w Rzepinie Beata Downar-Zapolska.

"Kompleks przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorców. Do tej pory nasi klienci krążyli między ulicami Westerplatte a Zimną, gdzie znajdowały się urząd i oddział celny. Teraz mają do dyspozycji obie placówki w jednym miejscu, wygodny parking i komfortowe warunki do załatwiania spraw. Podobnie jak nasi funkcjonariusze do pracy" - powiedziała PAP Downar-Zapolska.

Prace przy budowie ruszyły latem 2011 roku, a zakończyły się w zeszłym roku - kilka miesięcy przed zakładanym terminem. Koszt inwestycji zamknął się kwocie ok. 27 mln zł. Zadanie było finansowane z Budżetu Państwa w ramach modernizacji Służby Celnej.

Budynek urzędu i oddziału wraz z niezbędnym placem i pozostałą infrastrukturą stanął na 2,5-hektarowej działce przy ul. Kostrzyńskiej, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Grunt pod inwestycję za symboliczny 1 proc. jego wartości przekazały Służbie Celnej władze Zielonej Góry.

W ramach inwestycji powstał budynek biurowy o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, magazyny i pomieszczenia kontrolne o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych oraz parkingi, place, chodniki i jezdnie, których łączna powierzchnia przekracza 15 tys. metrów kwadratowych.

W województwie lubuskim pracuje obecnie ponad 600 celników, w tym prawie 160 w Zielonej Górze. Izba Celna w Rzepinie jest jedną z szesnastu działających w kraju. Swoim zasięgiem obejmuje obszar województwa.

W skład Izby wchodzą dwa urzędy celne - w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., w każdym z nich funkcjonują dwa oddziały celne.

W 2014 roku wpływy do budżetu państwa z tytułu ceł, podatków i innych dochodów budżetowych przekazane przez Izbę Celną w Rzepinie wyniosły prawie 650 mln zł. Lubuscy celnicy przyjęli w tym czasie prawie 90 tys. zgłoszeń celnych, w 95 proc. przypadków w formie elektronicznej.

Towarem najczęściej zatrzymywanym przy próbach przemytu na zachodniej granicy były i są nadal papierosy i narkotyki.

W 2014 roku lubuscy celnicy ujawnili prawie 3,5 mln sztuk papierosów o wartości ok. 1,9 mln złotych oraz ponad 8,5 tony nielegalnego tytoniu o wartości prawie 5 mln zł.

Dwie mobilne grupy kontrolne - w Świecku i Olszynie - przechwyciły w 2014 r. prawie 180 kg i 21.686 szt. narkotyków, sterydów anabolicznych i niedozwolonych farmaceutyków o łącznej czarnorynkowej wartości ok. 9,3 mln zł.

W tym samym okresie lubuscy celnicy zajęli prawie 2 mln litrów nielegalnego paliwa o wartości 9,3 mln zł i zabezpieczyli, głównie na bazarach, 2,2 tys. litrów nielegalnego alkoholu wartego ok. 150 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.