PARTNER PORTALU
  • BGK

W dawnej katowni UB powstanie muzeum

  • PAP/Nasz Dziennik    7 listopada 2013 - 07:11
W dawnej katowni UB powstanie muzeum

Pierwsze w Polsce muzeum represji ofiar reżimu komunistycznego ma powstać w dawnej katowni UB w Sokółce. Z taką propozycją zwrócił się do władz gminy białostocki IPN. Burmistrz jest przychylny pomysłowi.
IPN oferuje pomoc przy organizacji placówki i opiekę merytoryczną nad jej działalnością  - pisze "Nasz Dziennik".

Chcemy, by muzeum w dawnej siedzibie UB w Sokółce dokumentowało komunistyczne zbrodnie, a szczególnie martyrologię ofiar bezpieki z lat 40. i 50. - mówi rzecznik IPN Białystok Tomasz Danilecki. W tym budynku zachowały się jeszcze ślady tych zbrodni - dodaje.

Jak podkreśla, IPN chce, by placówka była multimedialna, korzystała z wszystkich najnowszych technik ekspozycji muzealnej.

Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej przyjął pomysł z zainteresowaniem i przychylnością. Jak zapowiada, propozycję przedstawi radnym na specjalnej sesji. Natomiast koncepcję tego muzeum chcemy jak najszybciej omówić z przedstawicielami IPN - dodaje.

Lokalizacja muzeum daje szanse na wielu zwiedzających, bo do parafii św. Antoniego w Sokółce, w której miało miejsce niezwykłe wydarzenie eucharystyczne, pielgrzymują dziesiątki tysięcy osób rocznie - zauważa "NDz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.