PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku biorą się za podwórka

  • osowa24.pl    25 marca 2012 - 12:14
W Gdańsku biorą się za podwórka

Gdańsk rozpoczyna program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”, który ma na celu poprawę estetyki gdańskich podwórek. W ramach programu miasto zapewni wspólnotom - dzierżawcom i właścicielom terenów przyległych do nieruchomości - elementy budowlane i sadzonki zieleni, które będzie można wykorzystać do ich zagospodarowania.
W ramach programu Miasto Gdańsk przekaże wspólnotom mieszkaniowym m.in. płyty chodnikowe, kostkę brukową, żwir, sadzonki drzew i krzewów oraz nasiona traw i kwiatów. Dzięki współpracy z Politechniką Gdańską i Sopocką Szkołą Wyższą zapewni również pomoc studentów obu placówek w przygotowywaniu koncepcji zagospodarowania podwórek. Materiały zostaną dostarczone wspólnotom dzięki pomocy czterech współpracujących ze wspólnotami przedsiębiorstw sanitarno-porządkowych, które zgodziły się nieodpłatnie wesprzeć akcję.

Materiały przekazane przez miasto mają odmienić wizerunek podwórek, sprawić, by zazieleniły się one i stały miejscem wypoczynku i rekreacji. O sposobie wykorzystania przekazanych środków zadecydują sami mieszkańcy, których zadaniem będzie po pierwsze przygotowanie koncepcji, a po drugie wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem. Zatem może się okazać, że nie tylko w Parku przy Chirona można miło spędzić czas.

Przekazanie materiałów ma być pewnym impulsem do takiej aktywizacji. Wychodzimy z założenia, że jeśli pomożemy mieszkańcom uporządkować i upiększyć podwórka, to będą oni dbać o efekty swojej własnej pracy również w przyszłości - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Miasta Gdańska. Aby wziąć udział w programie należy do 14 maja złożyć w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych formularz zgłoszeniowy wraz z koncepcją zagospodarowania podwórka.

Weryfikacją wniosków pod kątem ich zgodności z przepisami zajmować się będzie specjalnie powołana Komisja, w skład której poza pracownikami GZNK wchodzą przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej i Wydziału Architektury gdańskiego magistratu. Po zakończeniu procesu weryfikacji Komisja sporządzi wykaz materiałów, które otrzymają poszczególne wspólnoty.

O przekazywaniu materiałów będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Materiały będą wydawane aż do wyczerpania zapasów.

Jesienią, czyli już po zakończeniu programu i wykonaniu zgłoszonych koncepcji, Komisja wybierze najciekawsze realizacje, a autorzy najpiękniejszych podwórek za swój trud otrzymają dodatkowe drobne nagrody rzeczowe.

Szczegółowy regulamin konkursu, formularz wniosku i wykaz dostępnych materiałów znajduje się na stronie: Gdańsk.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kolargol, 2012-03-26 07:07:02

    Dobrze,że tak tam robią a u nas kiedy?