PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku chcą zbudować Narodowe Centrum Sportów Motorowych

  • PAP    25 lutego 2013 - 16:43
W Gdańsku chcą zbudować Narodowe Centrum Sportów Motorowych

W 2017 r. może powstać w Gdańsku Narodowe Centrum Sportów Motorowych - zapowiedział w poniedziałek prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski.
W Gdańsku rozpoczęła się w poniedziałek dwudniowa konferencja, wraz z warsztatami, nad projektem Narodowego Centrum Sportów Motorowych, z udziałem głównie przedstawicieli środowisk motoryzacyjnych i eksperckich.

Jak powiedział Witkowski, w Narodowym Centrum Sportów Motorowych mógłby powstać 4-5 kilometrowy tor do wyścigów samochodowych i motocyklowych oraz tor kartingowy.

"Z zazdrością patrzymy na naszych sąsiadów - Czechów, Słowaków i Węgrów, którzy w ostatnich latach dość mocno modernizowali lub budowali tory, gdzie odbywają się zawody Formuły 1 i mistrzostwa świata w wyścigach motocyklowych" - dodał prezes PZM.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślił, że za wcześnie jest dziś mówić o kosztach budowy Narodowego Centrum Sportów Motorowych oraz o tym, kto je wybuduje.

"Na te pytania dzisiaj nie mamy jeszcze odpowiedzi. Najlepszą formułą byłoby partnerstwo publiczno-prywatne. Jesteśmy na początku drogi. Dzisiejsza konferencja to publiczne wodowanie tego projektu, pokazanie, że jesteśmy gotowi i mamy teren" - nadmienił Adamowicz.

Według władz Gdańska, Narodowe Centrum Sportów Motorowych mogłoby być zbudowane na 190-hektarowym terenie w południowej części miasta, między dzielnicą św. Wojciech a Rotmanką. Od kilku lat odbywają się tam imprezy motocrossowe.

Sekretarz stanu w ministerstwie sportu Grzegorz Karpiński przypomniał, że pierwsze pomysły powstania Narodowe Centrum Sportów Motorowych pochodzą z 2009 r.

"Przez ten cały czas z naszej strony była jasna deklaracja: będziemy chcieli budować takie centrum. Jesteśmy na etapie, kiedy zaczynamy przygotowywać koncepcję, aby wykorzystać najlepsze praktyki funkcjonowania tego typu obiektów w Europie" - powiedział wiceminister sportu.

Zdaniem Karpińskiego, obiekt służyłby nie do celów sportowych, ale również poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • szol, 2013-02-26 15:15:25

    Głupoty to Ty wypisujesz albo nie czytałeś artykułu! Poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach gdzie ginie co roku tysiace ludzi z powodu braku odpowiedniego wyszkolenia nazywasz głupotą? Rozwój sportu samochodowego i jego rozwój wpływają bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Rozwiązania techniczne ...testowane w sporcie wykorzystywane są w samochodach jezdzacych po naszych drogach a ośrodki doskonalenia techniki jazdy nauczają bezpiecznego prowadzenia auta. To są dla Ciebie niepotrzebnie wydawane pieniądze?? Jeżeli tak to nie mam więcej do Ciebie pytań.  rozwiń
  • Horror - centrum sportów, 2013-02-26 08:38:09

    Naród sportami zajmie się sam, bez wydawania milionów na kolejne głupoty.