PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gdańsku odnowiono elewacje 123 kamienic na Głównym Mieście

 • PAP/JS    24 stycznia 2018 - 20:32
W Gdańsku odnowiono elewacje 123 kamienic na Głównym Mieście
Spacer kuratorski po ulicach Szerokiej i Ogarnej w Gdańsku, przy których w ramach projeku Gdańskie Fasady odNowa ozdobiono elewacje kamienic (Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Na Głównym Mieście w Gdańsku odnowiono elewacje 123 kamienic. W ramach Programu „Gdańskie fasady OdNowa" realizowanego przez miasto i mieszkańców, budynkom nadawane są dekoracje artystyczne, głównie na ulicach: Ogarnej, Szerokiej i na Długim Pobrzeżu.
 • W minionych latach z budżetu miasta na ten cel przeznaczono prawie 2 mln zł.
 • Zapewniiono, że program będzie kontynuowany, bo pokazuje, że "nie tylko wielkie inwestycje wpływają na zmianę wizerunku naszego miasta".

Program "Gdańskie fasady OdNowa" realizowany jest na zlecenie Miasta Gdańsk przez Fundację Urban Forms od 2013 roku. Polega na nadawaniu artystycznych dekoracji elewacjom kamienic na terenie Głównego Miasta wraz z aranżacją fragmentów przestrzeni publicznej. Realizowany jest w oparciu o konkurs grantowy. Ogłoszono siódmą edycję konkursu na nadanie dekoracji kolejnym budynkom.

Partnerem projektu są mieszkańcy kamienic, reprezentowani przez wspólnoty mieszkaniowe, które wykonują we własnym zakresie przygotowawcze roboty remontowe.

W ciągu pięciu lat odnowiono 123 elewacje, z czego 23 tylko w ubiegłym roku. W 2017 r. za 390 tys. zł udekorowano elewacje o łącznej powierzchni ponad 2,7 tys. m kw. Nowy, artystyczny wygląd zyskały kamienice przy ulicach: Ogarnej i Szerokiej.

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak podczas spaceru kuratorskiego szlakiem odnowionych elewacji mówił, że Program jest "fantastyczną inicjatywą przywracającą urodę tej części miasta, angażująca wspólnoty mieszkaniowe i gdańszczan". Poinformował, że w minionych latach z budżetu miasta na ten cel przeznaczono prawie 2 mln zł. Zapewnił, że program będzie kontynuowany, bo pokazuje, że "nie tylko wielkie inwestycje wpływają na zmianę wizerunku naszego miasta".

Koszty wykonywanych prac pokrywają też wspólnoty mieszkaniowe, które przygotowują powierzchnię pod zdobienia, odpowiadają za oczyszczenie, uzupełnianie ubytków w elewacji. Miasto finansuje działania artystyczne, a wykonanie usługi zleca organizacji pozarządowej. Miasto zwraca uwagę, że dzięki projektowi estetyka wielu kamienic na Głównym Mieście poprawia się dzięki wzbogaceniu jej o dekoracje, które pominięto podczas odbudowy po wojnie. Na elewacjach pojawiły się detale architektoniczne i elementy zdobnicze w postaci płaskorzeźb i metaloplastyki.

Koordynator konserwatorski i artystyczny projektu "Gdańskie Fasady OdNowa", Barbara Brzuskiewicz zapewnia, że "przy każdej kamienicy wykonywana jest kwerenda historyczna". "Musimy nasze pomysły pogodzić z tym, co wolno w tym szczególnym miejscu Gdańska z elewacją zrobić" - podkreśliła.

Została ogłoszona siódma edycja konkursu na realizację projektów nadania dekoracji artystycznych elewacjom kamienic. Jest on skierowany głównie do podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku. Miasto przeznaczyło na ten cel 390 tys. zł i czeka na oferty do 15 lutego.

Projekt będzie realizowany w formie zadania publicznego Miasta Gdańska w zakresie podnoszenia jakości przestrzeni miejskiej określonego w "Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2018".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.