PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku powstanie Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP    5 maja 2014 - 13:38
W Gdańsku powstanie Muzeum II Wojny Światowej

Na 1 września 2016 r. zaplanowano otwarcie powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Do dziś placówka zgromadziła 30 tys. eksponatów, z których dwa tysiące znajdą się na wystawie. Muzeum wydało też ponad 20 książek poświęconych światowemu konfliktowi.
Budowę Muzeum podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich - polegający na wykonaniu tzw. suchego wykopu, czyli zanurzonej w ziemi betonowej wanny, w której znajdzie się podziemna część muzeum - dobiega końca. "Na połowę maja zaplanowaliśmy rozpoczęcie operacji wylania betonowego korka, który będzie stanowił dno suchego wykopu" - poinformował dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz.
Na korek złoży się 30 tys. metrów sześciennych betonu. "Przez 10 dni, przez całą dobę na teren budowy muzeum będą przyjeżdżały betoniarki" - wyjaśnił Machcewicz, dodając, że beton będzie potrzebował około dwóch miesięcy, by wyschnąć. Prace nad suchym wykopem, trwające od sierpnia 2012 r., zakończyć się mają ostatniego dnia czerwca. Wówczas teren budowy przejmie firma, która wygrała przetarg na drugi, ostatni, etap prac - roboty naziemne.

"Ten etap powinien zakończyć się na przełomie marca oraz kwietnia 2016 roku i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - muzeum powinno zostać otwarte 1 września 2016 roku" - powiedział Machcewicz.

Do czasu powstania siedziby Muzeum, 40-osobowy zespół pracuje w wynajętych pomieszczeniach, w których mieszczą się też magazyny muzealne, gdzie przechowywana jest większość spośród 30 tys. eksponatów zgromadzonych przez placówkę.

Muzeum zajmuje się też działalnością wydawniczą. Jak dotąd ukazało się ponad 20 tytułów firmowanych znakiem placówki. "W 2009 r. przeprowadziliśmy też wspólnie z Pentorem pierwsze od 1989 r. bardzo dogłębne badania dotyczące pamięci o II wojnie światowej" - powiedział Machcewicz.

Muzeum organizuje też wystawy. Choćby w lutym w Parlamencie Europejskim otwarto współorganizowaną przez placówkę wystawę pt. "Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej" pokazującą różne doświadczenia i skutki II wojny dla Europy Zachodniej i Wschodniej. "Ta ekspozycja będzie krążyła po całej Europie" - wyjaśnił Machcewicz.

W ramach działalności edukacyjnej muzeum organizuje m.in. terenowe lekcje historii, wycieczki po Westerplatte, a także trzydniowe zajęcia w Zielonej Szkole Wolności prowadzonej wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności.

Muzeum sprawuje też pieczę merytoryczną nad Westerplatte. W jej ramach przygotowało wystawę plenerową opowiadającą o historii samego półwyspu oraz przebiegu walk we wrześniu 1939 r. Stworzono ścieżkę edukacyjną prezentującą konkretne historyczne obiekty pozostałe na tym terenie.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury.

Siedzibę muzeum zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Projekt przewiduje, że duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się kilkanaście metrów pod ziemią. Na powierzchni stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Projekt wystawy przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: