PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku rozpoczął się remont zabytkowego przedproża Ratusza Głównego Miasta

  • PAP/JS    17 października 2017 - 20:02
W Gdańsku rozpoczął się remont zabytkowego przedproża Ratusza Głównego Miasta
Prace wykona gdański oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie. (fot. PTWP/JS)

Rozpoczął się remont zabytkowego kamiennego przedproża stanowiącego główne, reprezentacyjne wejście do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Prace przewidują m.in. renowację kamieniarki i jej elementów ozdobnych oraz wzmocnienie masywnej, osiadającej dziś, konstrukcji.
• Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa to jedne z najbardziej reprezentacyjnych zabytkowych obiektów Gdańska.

• Oba stoją w historycznym centrum miasta - przy Drodze Królewskiej (tak nazywany jest ciąg tworzony przez ul. Długą i Długi Targ), w sąsiedztwie Fontany Neptuna.

O rozpoczęciu prac przy przedprożu poinformował rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Andrzej Gierszewski. Muzeum ma w Ratuszu Głównego Miasta swoją siedzibę. Prace wykona gdański oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor MHMG Waldemar Ossowski, najważniejszym celem robót będzie zabezpieczenie przedproża przed osiadaniem. "Masywna konstrukcja musi zostać wzmocniona, tak by nie rozrywała wykonanej wcześniej izolacji przeciwwodnej. Jej uszkodzenie powoduje wilgotnienie piwnic znajdujących się pod Ratuszem i Dworem Artusa" - wyjaśnił Ossowski.

W ramach robót także same fundamenty i inne znajdujące się pod poziomem gruntu elementy przedproża mają zostać zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci. Z kolei prace konserwatorskie przy naziemnej części przedproża polegać mają na dezynfekcji, czyszczeniu, odsalaniu, usuwaniu z porów kamienia substancji oleistych, naprawie spękań i złuszczeń kamienia, uzupełnieniu ubytków elementów kamieniarskich a w końcu zabezpieczeniu całości przed wilgocią. Prace mają zostać zakończenie wiosną przyszłego roku.

W listopadzie br. firma wykonująca remont i renowację przedproża Ratusza Głównego Miasta rozpocznie podobne prace przy przedprożu sąsiadującego z Ratuszem Dworu Artusa. Oba przedsięwzięcia stanowią jedno zadanie stanowiące część projektu pt. "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa". Na to przedsięwzięcie MHMG pozyskało dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa to jedne z najbardziej reprezentacyjnych zabytkowych obiektów Gdańska. Oba stoją w historycznym centrum miasta - przy Drodze Królewskiej (tak nazywany jest ciąg tworzony przez ul. Długą i Długi Targ), w sąsiedztwie Fontany Neptuna.

Historia Ratusza sięga XIV wieku, kiedy to powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Ulokowana była tu m.in. Komora Palowa czyli miejsce, w którym pobierano miejskie podatki. W Ratuszu obradowała też Rada Miejska oraz lokalne sądy. Od połowy XV w. do 1921 r. Ratusz pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji (przed wiekami Gdańsk składał się z kilku miejskich organizmów).

W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy Ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym i zyskał zachowany do dziś kształt. Na ratuszowej wieży postawiono wtedy nowy hełm, a na iglicy posadowiono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano zespół grających dzwonów zwany carillonem, wieża została też wyposażona w czterostronny zegar.

Kamienne, bogato zdobione przedproże z dwubiegunowymi schodami wykonał w latach 1766-1768 Daniel Eggert. W tym okresie powstał też istniejący do dziś portal z herbem Gdańska podtrzymywanym przez dwa lwy.

W 1945 r. Ratusz, został poważnie zniszczone - zawaliła się m.in. wieża budowli. Obiekt był stopniowo odbudowywany i wyposażany w oryginalne elementy, których część się zachowała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.