PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdyni powstanie Muzeum Emigracji

  • RAF    24 czerwca 2010 - 15:50
W Gdyni powstanie Muzeum Emigracji

List intencyjny w sprawie wspólnych działań na rzecz projektu podpisali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezes Portu Gdynia Janusz Jarosiński.
W symbolicznym miejscu, na nabrzeżu francuskim Portu Gdynia, przy tablicy upamiętniającej ostatnie chwile na ziemi polskiej i emigracyjną podróż Witolda Gombrowicza na transatlantyku Chrobry do Argentyny w 1938 r., odbyła się dzisiaj (24 czerwca) prezentacja projektu Muzeum Emigracji w Gdyni. Idea powstała i będzie realizowana w Gdynii, ale ma wymiar ogólnonarodowy.

Po prezentacji projektu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezes Portu Gdynia Janusz Jarosiński podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań na rzecz realizacji idei Muzeum Emigracji w gmachu zabytkowego Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1. W oparciu o to porozumienie m.in. od 1 września 2010 r. miasto wynajmie od zarządu morskiego Portu Gdynia pierwsze pomieszczenia, pozwalające na rozpoczęcie merytorycznej działalności muzeum.

Trwałym śladem dzisiejszego wydarzenia pozostanie też tablica: „Tu powstanie Muzeum Emigracji”, która została odsłonięta na ścianie frontowej Dworca Morskiego.

Siedzibą Muzeum Emigracji będzie obiekt, na który składają się: Dworzec Morski, wzniesiony - celem obsługi linii pasażerskiej Gdynia-Ameryka - w latach 30 XX wieku oraz pierwsza kondygnacja sąsiadującego z nim obiektu magazynowego, również z tego okresu.

Uroczystość miała specjalną oprawę - rodem z międzywojnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.