PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdyni wystartował Park Konstruktorów. To szansa dla Pomorza

  • PAP/em    18 listopada 2015 - 16:55
W Gdyni wystartował Park Konstruktorów. To szansa dla Pomorza

Park Konstruktorów jest kolejnym etapem rewitalizacji terenów byłej Stoczni Gdynia (fot. facebook.com/ppntgdynia)

Wzorcownie, pracownie projektowe i prototypownie dla nowych produktów i wynalazków znajdują się w Parku Konstruktorów w Gdyni. Park, który powstał w jednym z biurowców byłej stoczni w Gdyni ma być zapleczem wdrożeniowo-produkcyjnym dla innowacyjnych firm.
Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (PPNT) oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciele tych instytucji mówią, że to unikalne w skali kraju miejsce dla wszystkich innowatorów, gdzie w małej skali można testować prototypy i próbne serie własnych wynalazków.

W środę podczas uroczystego otwarcia Parku Konstruktorów prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o., Teresa Kamińska podkreśliła, że jest to miejsce dla specjalistów z wielu dziedzin, którzy chcą rozwijać swoje projekty technologiczne. "Naszym celem jest stworzenie nowej jakości produktów i usług, a tym samym wzrost znaczenia innowacyjności i zaawansowanych technologii" - tłumaczyła.

Szansa na rozwój Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwrócił uwagę, że park Konstruktorów jest "narzędziem wsparcia małej i średniej przedsiębiorczości, podmiotów, które kreują wartość dodaną w obszarze innowacji". "To jest dziś bardzo ważny obszar rozwoju gospodarczego, który chcemy wspierać; ta przestrzeń będzie pozwalała firmom dokończyć prace nad realizowanymi projektami i rozwijać gospodarczo Gdynię i Pomorze" - dodał. Zapewnił, że "projekt był szyty bardzo precyzyjnie na miarę potrzeb firm, które będą korzystały z tego zaplecza".

Wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Ewa Janczukowicz-Cichosz powiedziała, że prowadzone są rozmowy z kilkunastoma firmami, które chcą realizować w Parku swoje projekty i prototypy. "Jeszcze nie jest to lista zamknięta więc zainteresowani mogą się ciągle zgłaszać" - dodała. Powiedziała, że w Parku będą firmy-rezydenci, ale obiekt oferuje też laboratoria i pracownie firmom zewnętrznym. "Jest to oferta dla wszystkich firm" - dodała.

Co wchodzi w skład parku?

W wyremontowanym budynku byłej stoczni (kiedyś nazywanym Pentagonem), o powierzchni ok. 5,6 tys. m kw. powstały nowe prototypownie, warsztaty, pracownie projektowe, m.in.: Pracownia Badań Nieniszczących i Niszczących, Pracownia Łączności i Nawigacji, Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii oraz wzornictwa przemysłowego.

Przygotowane zostały także przestrzenie dla projektantów i architektów. Twórcy i konstruktorzy z Parków Naukowo-Technologicznych z Gdyni i Gdańska będą mogli w nowym obiekcie przeprowadzać testy, badania oraz udoskonalać technologie, które są tworzone w obu parkach.

Park Konstruktorów jest kolejnym etapem rewitalizacji terenów byłej Stoczni Gdynia. Koszt utworzenia Parku w wysokości ponad 30,6 mln zł w 85 proc. został pokryty z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałą kwotę, w ramach umowy partnerskiej, wniosły Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (w postaci nieruchomości) i Miasto Gdynia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.