PARTNER PORTALU
  • BGK

W Giżycku wybudują drugie molo?

  • PAP    11 czerwca 2015 - 20:17

Niegocin w okolicach wejścia do kanału łuczańskiego jest głęboki na 3,5 - 7 m., co teoretyczne daje możliwość zbudowania molo - poinformował burmistrz Giżycka.
Samorząd Giżycka otrzymał wyniki badań batymetrycznych jeziora Niegocin w jego części leżącej w pobliżu wlotu do kanału łuczańskiego. "Są one dla nas bardzo obiecujące, bo wykazały, że głębokość w tym miejscu nie jest duża i waha się od 3,5 do 7 metrów. Spodziewaliśmy się, że będzie to większa głębokość więc te badania pozytywnie nas zaskoczyły" - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Nowe molo poprawi bezpieczeństwo

Burmistrz dodał, że takie wyniki badań teoretycznie dają szansę na zbudowanie w mieście drugiego molo, które będzie osłaniało porty Dalba i Międzyszkolną Bazę Sportów Wodnych. Teraz nie są one w żaden sposób osłonięte od jeziora Niegocin i przy silnej fali łodzie w tych portach są zalewane wodą, zdarza się, że siła wody spycha je na siebie. Nowe molo ma to zmienić, a jednocześnie powiększyć obszar Bazy i nowych terenów rekreacyjnych w tej części miasta.

Iwaszkiewicz poinformował, że wyniki badań batymetrycznych do dopiero początek starań o zbudowanie w tym miejscu molo. "Teraz trzeba wykonać prace projektowe i oszacować koszty. To potrwa około roku" - ocenił burmistrz Giżycka i dodał, że jeśli inwestycja będzie możliwa miasto będzie chciało ją dofinansować pieniędzmi z przyszłej unijnej perspektywy. Budowa ta została wpisana do Strategii Rozwoju Wielkich Jezior Mazurskich na najbliższe lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.