W Giżycku wybudują drugie molo?

Niegocin w okolicach wejścia do kanału łuczańskiego jest głęboki na 3,5 - 7 m., co teoretyczne daje możliwość zbudowania molo - poinformował burmistrz Giżycka.

Samorząd Giżycka otrzymał wyniki badań batymetrycznych jeziora Niegocin w jego części leżącej w pobliżu wlotu do kanału łuczańskiego. "Są one dla nas bardzo obiecujące, bo wykazały, że głębokość w tym miejscu nie jest duża i waha się od 3,5 do 7 metrów. Spodziewaliśmy się, że będzie to większa głębokość więc te badania pozytywnie nas zaskoczyły" - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Nowe molo poprawi bezpieczeństwo

Burmistrz dodał, że takie wyniki badań teoretycznie dają szansę na zbudowanie w mieście drugiego molo, które będzie osłaniało porty Dalba i Międzyszkolną Bazę Sportów Wodnych. Teraz nie są one w żaden sposób osłonięte od jeziora Niegocin i przy silnej fali łodzie w tych portach są zalewane wodą, zdarza się, że siła wody spycha je na siebie. Nowe molo ma to zmienić, a jednocześnie powiększyć obszar Bazy i nowych terenów rekreacyjnych w tej części miasta.

Iwaszkiewicz poinformował, że wyniki badań batymetrycznych do dopiero początek starań o zbudowanie w tym miejscu molo. "Teraz trzeba wykonać prace projektowe i oszacować koszty. To potrwa około roku" - ocenił burmistrz Giżycka i dodał, że jeśli inwestycja będzie możliwa miasto będzie chciało ją dofinansować pieniędzmi z przyszłej unijnej perspektywy. Budowa ta została wpisana do Strategii Rozwoju Wielkich Jezior Mazurskich na najbliższe lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE