PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gliwicach otwarto Centrum Projektowo-Rozwojowe

  • PAP    25 kwietnia 2014 - 18:36
W Gliwicach otwarto Centrum Projektowo-Rozwojowe

Jaskinia 3D ułatwi pracę inżynierów pracujących nad nowoczesnymi technologiami wojskowymi w otwartym w piątek Centrum Projektowo-Rozwojowym Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) w Gliwicach.
Konstruktorzy, którzy pracują m.in. nad wozem wsparcia bezpośredniego oraz programiści, graficy, automatycy, mechanicy, hydraulicy i elektrycy będą dzięki temu mogli pracować w warunkach odpowiadających tym, w jakich projektowany przez nich sprzęt będzie wykorzystywany."Te pomieszczenia służą głównie projektom, które są szczególnie ważne dla bezpieczeństwa kraju m.in. budowie nowego wozu wsparcia bezpośredniego" - powiedział dyrektor ds. rozwoju OBRUM Aleksander Nawrat.

W Centrum znalazła się m.in. jaskinia 3D. Systemy projektorów oraz nowoczesne oprogramowanie pozwalają na przeniesienie obrazu z monitora komputera na wirtualny model w projekcji stereoskopowej do jaskini 3D oraz nanoszenie na nim poprawek. Konstruktorzy mogą też pracować na wirtualnym prototypie w jego rzeczywistych wymiarach.

"Projektowanie 3D powstało przecież po to, żeby zobrazować to, co się robi, aby w razie trudności nie trzeba było sobie wyobrażać. Te technologie pozwalają uniknąć błędów, kolizji, doprowadzić model do dobrego stanu" - podkreślił Bartosz Stachura z działu mechanicznego.

Wszyscy pracownicy Centrum korzystają ze specjalnej, wewnętrznej sieci, zabezpieczonej przed atakami hakerów, a wstęp do niego mają tylko osoby upoważnione w oparciu o specjalny system dostępowy.

Prezes OBRUM Andrzej Szortyka nie chciał podać dokładnej wartości inwestycji, informując jedynie, że kosztowała "kilka milionów złotych". W tej kwocie mieszczą się zarówno prace budowlane, jak i systemy informatyczne, sprzęt i wyposażenie.

Jak powiedział podczas uroczystości b. premier, eurodeputowany Jerzy Buzek "tutaj w OBRUM widać najlepiej, jakiego dokonujemy skoku do przodu, jeśli chodzi o technologie wojskowe". Podkreślił, że konieczne są przemyślane działania, aby 130 mld zł, jakie polska armia planuje wydać na swoje uzbrojenie w ciągu 10 lat, skonsumował przede wszystkim polski przemysł zbrojeniowy.

OBRUM to spółka z blisko 50-letnim doświadczeniem w modernizacji i tworzeniu rozwiązań dla producentów sprzętu obronnego. Od 2009 r. należy do Grupy Bumar - obecnie Polskiego Holdingu Obronnego. OBRUM opracował dotychczas 60 projektów, w tym modernizacje istniejących produktów, wdrożenia zakupionych na licencji oraz własne. Ma 67 opatentowanych rozwiązań technologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.