W Gliwicach otwarto estakadę

Ponad 200-metrową estakadę, która w Gliwicach ponad linią kolejową Katowice-Wrocław połączyła północno-zachodnie dzielnice z centrum miasta, otwarto w piątek dla kierowców.
W Gliwicach otwarto estakadę
Estakada ma długość 228 metrów. Jej wykonawcą była firma Skanska. Inwestycja kosztowała ok. 24 mln zł. Miasto w całości sfinansowało ją z własnego budżetu.

Budowę prowadzono metodą tzw. nasuwania podłużnego, co umożliwiło prowadzenie na ruchliwej linii kolejowej normalnego ruchu pociągów.

Nowy obiekt łączy ul. Perseusza, która wiedzie skrajem dużego osiedla Kopernika po północnej stronie linii kolejowej, z równoległą do niej ul.

Portową po południowej stronie torów. Budowa estakady była jednym z etapów realizacji koncepcji władz Gliwic, zmierzającej do udrożnienia układu komunikacyjnego miasta.

Estakada przede wszystkim ma ułatwić dojazd do centrum Gliwic mieszkańcom północnych dzielnic miasta - zwłaszcza osiedla Kopernika i dzielnicy Łabędy.

Umożliwi kierowcom m.in. ominięcie zatłoczonej i zniszczonej ul. Toszeckiej, będącej głównym wjazdem do centrum od tej strony.

Wcześniej miasto kosztem 13,6 mln zł wyremontowało odcinki ul. Pionierów i Perseusza - od połączenia z drogą krajową nr 88 do wjazdu na estakadę.

Estakada zostanie też wykorzystana jako element trasy objazdu podczas przygotowywanego remontu zrujnowanego od lat wiaduktu drogi nr 88 nad torami kolejowymi.

Objazd tego odcinka przelotowej trasy - będącej północną obwodnicą miasta - zostanie na czas remontu wytyczony od DK-88: ul. Portową, estakadą, ul. Perseusza i ul. Pionierów oraz do DK-88 - ul. Toszecką.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE