PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gliwickim Teatrze Muzycznym trwa remont

  • 24gliwice.pl    2 kwietnia 2013 - 10:39
W Gliwickim Teatrze Muzycznym trwa remont

Choć na pierwszy rzut oka dla widzów zmiany będą niewielkie, znacznie poprawi się bezpieczeństwo korzystania z obiektu.
Remont jest konsekwencją ekspertyzy przeprowadzonej przez Politechnikę Śląską, z której jasno wynika, że 120 letnia konstrukcja dachu wymaga pilnej wymiany.

Drewnianą kopułę zastąpi ognioodporna stalowa konstrukcja, która będzie jednak wyglądać tak samo, bo zostanie wiernie odtworzona. Zmiany w wyglądzie obiektu będą niewielkie. Wytarty parkiet zastąpi wykładzina, a drewnopodobne elementy znajdujące się na ścianach - z pewnością nie dodające temu miejscu uroku - zostaną wymienione.

Podniesiony o 3 metry zostanie tzw. „komin sceniczny" a na scenie pojawi się cyklorama (panorama z obrazów nawiniętych na walce). Kolejna zmiana to większa liczba toalet i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Widzowie, którzy uczestniczyli w spektaklach wystawianych na scenie przy Nowym Świecie pamiętają zapewne gdy podczas przerwy obsługa teatru otwierała drzwi, by do środka wpuścić trochę świeżego powietrza. Na szczęście, niedługo nadejdzie kres tych praktyk bo przy okazji remontu zmiany obejmą również system wentylacji.

Unowocześnianie obiektu zbiega się z ważnym dla teatru momentem - trwają próby do kolejnej premiery spektaklu, którą zaplanowano na maj. Remont obiektu nie oznacza przerwania działalności Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Prace prowadzone są po godzinach wystawiania spektakli i prowadzenia prób. Poza tym GTM posiada jeszcze scenę w Ruinach Teatru, dokąd przeniesiona zostanie część spektakli.

Koszt remontu obiektu przy Nowym Świecie to ok. 3 mln 200 tys. zł, z czego 400 tys. pochodzi dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reszta środków z budżetu miasta. Koniec remontu przewidziano na grudzień tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.