PARTNER PORTALU
  • BGK

W grudniu będzie rozstrzygnięty przetarg na stadion w Białymstoku

  • pap/wnp.pl    29 października 2009 - 16:13

Jeszcze w tym roku zostanie rozstrzygnięty ponowny przetarg na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Popławski.
Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 1 grudnia. Tego dnia oferty zostaną otwarte.

Jak poinformował Popławski, w ponownym przetargu nieograniczonym ogłoszonym 19 października, jak dotychczas wydano dokumentację przetargową 15 firmom reprezentującym różne konsorcja. Zainteresowanie przetargiem jest bardzo duże. Niewykluczone, że firm do przetargu zgłosi się więcej niż w pierwszym przetargu - ocenił Popławski.

Pierwszy przetarg na budowę stadionu w Białymstoku został unieważniony na początku października z powodów prawnych.

Powodem unieważnienia był zapis w specyfikacji, dotyczący konieczności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oddzielnie każdej z firm wchodzących w skład konsorcjów, które stanęły do przetargu. Komisja Europejska uznała taki wymóg za naruszenie prawa unijnego i niedostosowanie prawa polskiego do regulacji unijnych. Jak tłumaczył wówczas wiceprezydent miasta Tadeusz Arłukowicz, w tej sytuacji, ponieważ budowa stadionu będzie dofinansowana z funduszy UE, przy kontroli powykonawczej mogłoby się okazać, że miasto musi zwrócić 25 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W pierwszym przetargu zgłosiło się 19 firm i konsorcjów firm z kraju i zagranicy.

Stadion miejski w Białymstoku, na 22,5 tys. miejsc, ma być przede wszystkim przeznaczony do rozgrywek piłkarskich. Ma mieć tzw. III kategorię UEFA, czyli będą mogły odbywać się na nim mecze w rozgrywkach prowadzonych przez UEFA, z wyjątkiem pucharowych finałów. Całe trybuny będą zadaszone. Powstanie w miejscu obecnego stadionu. Część prac rozbiórkowych została już wykonana.

Inwestycja ma być w połowie dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego. Szacuje się, że nowy stadion miejski będzie kosztował ok. 150 mln zł, ale ostatecznie będzie to wiadomo po rozstrzygnięciu przetargu.

Budowa stadionu ma być zakończona w planowanym terminie, czyli do końca 2011 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.