PARTNER PORTALU
  • BGK

W grudniu otwarcie przejścia w Budomierzu

  • PAP    14 listopada 2013 - 16:59
W grudniu otwarcie przejścia w Budomierzu

Na początku grudnia otwarte zostanie przejście graniczne z Ukrainą w Budomierzu - poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska. Budowa obiektu kosztowała ponad 145 mln zł i była współfinansowana z budżetu UE.
Przejście w Budomierzu jest już gotowe od końca czerwca. Jego otwarcie nie było jednak możliwe, ponieważ Ukraińcy nie zdążyli wybudować drogi prowadzącej do obiektu, który znajduje się po stronie polskiej. "Teraz wszystko jest już gotowe i przejście będzie otwarte na początku grudnia" - zaznaczyła rzeczniczka.

Przejście w Budomierzu będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie; wyposażone będzie m.in. w elektroniczny dozór i sterowanie ruchem. Będzie mieć po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach. Jego przepustowość ma wynieść ok. 6 tys. osób na dobę. Cała infrastruktura powstała po polskiej stronie. Oprócz głównego budynku wybudowane zostały m.in. punkty odpraw granicznych, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, ujęcie wody i niezbędne drogi dojazdowe.

Jak poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska, na przejściu polskie i ukraińskie służby graniczne będą pracować w jednym miejscu. "To znacznie skróci czas odprawy podróżnych. Na Podkarpaciu podobne rozwiązanie od kilkunastu lat funkcjonuje na przejściu granicznym Krościenko-Smolnica. To właśnie zebrane tam doświadczenia pozwoliły na dostosowanie nowego przejścia do potrzeb i wymagań międzynarodowego ruchu turystycznego" - powiedziała.

Na przejściu pracować będzie prawie 70 celników i ok. 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przejście jest dostosowane do odprawy samochodów o ciężarze do 3,5 t, ale cała infrastruktura jest przygotowana na przyjmowanie cięższych samochodów - do 7,5 tony. Na tym przejściu nie będzie można natomiast przewozić towarów podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych.

Budowa przejścia kosztowała ponad 145,7 mln zł; większość pieniędzy pochodziła z budżetu państwa, część z programu Polska-Ukraina-Białoruś. Na Podkarpaciu funkcjonują trzy polsko-ukraińskie przejścia graniczne: w Medyce, Korczowej i Krościenku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.