PARTNER PORTALU
 • BGK

W Iławie nad Jeziorakiem powstał całoroczny port

 • PAP/aw    10 lipca 2015 - 11:00
W Iławie nad Jeziorakiem powstał całoroczny port

fot. www.powiat-ilawski.pl

Oprócz miejsc do cumowania znajduje się tam m.in. pokój socjalny dla osób poszkodowanych na wodzie, sala konferencyjna i punkt powiatowej informacji turystycznej.
Nowoczesny port nad Jeziorakiem powstał na południowym krańcu akwenu, przy ul. Chodkiewicza w Iławie. Dawniej mieściła się tam wysłużona baza Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

Inwestorem było iławskie starostwo, obiekt był budowany ponad rok i kosztował 15,5 mln zł i. Inwestycję wsparto unijną dotacją w wysokości 9 mln zł.

Port ma przyciągnąć turystów i inwestorów

W ocenie władz samorządu lokalnego i regionalnego nowy obiekt nie tylko przyczyni się do rozwoju turystyki wodnej na Jezioraku, ale może też przyciągnąć inwestorów.

"Inwestycja świetnie wpisuje się w kierunki rozwoju naszego regionu, w którym chcemy rozwijać szeroko pojętą ekonomię wody" - poinformował w komunikacie przesłanym wicemarszałek województwa Jacek Protas.

Nowy port w Iławie składa się czterech obiektów: Centrum Obsługi Pasażerów, gdzie mieści się m.in. powiatowa informacja turystyczna; Bosmanatu (tu zlokalizowano m.in. sale konferencyjne i pomieszczenie dla ludzi poszkodowanych na wodzie); kompleksu budynków technicznych i hangaru dla łodzi.

W porcie będzie stacjonowała wodna policja pilnująca porządku na Jezioraku.

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce, ma 27,5 km długości. Powierzchnia akwenu wynosi 32,3 km kwadratowych, średnia szerokość 1,2 km. Linia brzegowa jest bogato rozwinięta, żeglarze mogą wpływać do licznych zatok. Na Jezioraku znajduje się także największa wyspa śródlądowa Wielka Żuława o powierzchni 82,5 ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Stanisław , 2015-09-17 08:35:17

  Do Miłośnik Jezioraka.: najlepiej motorowodniaków wysłać na inną planetę wszyscy mają prawo do korzystania z Jeziorka inicjatywy tak pozostanie
 • Stanisław , 2015-09-17 08:30:25

  Do Miłośnik Jezioraka.:
 • Miłośnik Jezioraka., 2015-07-13 09:22:06

  Bardzo to cieszy. Tylko zlikwidujcie sporty motorowodne ! Popisywanie się przez sflaczałych /bo bez wysiłku własnych mięśni / wodniaków, wyczynami w towarzystwie ryczących silników naprawdę NIE JEST TRENDY.