PARTNER PORTALU
  • BGK
.pl/images/2017/icons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

W Inowrocławiu 26 mln unijnych środków

  • materiały prasowe/RAF    11 grudnia 2009 - 11:43

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza podpisał z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim umowy na realizację trzech dużych inwestycji miejskich, w ramach wsparcia z UE.
Pierwsza z nich dotyczy projektu „Uzdrowisko Inowrocław (rozwój funkcji uzdrowiskowej)” i odnosi się do wykonania pierwszego i drugiego jego etapu.

Prace związane z wykonaniem rewitalizacji pierwszego etapu Parku Solankowego zostały już zakończone i obejmowały: modernizację alejek parkowych z korektą ich przebiegu (powiększono do 25 m szerokości plac przed muszlą koncertową, wyłożono dwa rodzaje nawierzchni, nowe chodniki), oświetlenie alejek z wymianą latarni, odwodnienie nawierzchni parkowych, budowę w historycznej lokalizacji fontanny, urządzenie zieleni i wykonanie elementów architektonicznych (remont pergoli, murków terenowych, ławki i kosze) Za realizację tych zadań na podstawie podpisanego porozumienia miasto otrzyma zwrot 60 proc. poniesionych wydatków. Etap pierwszy kosztował 5 mln zł (60 proc. – środki RPO – 3,5 mln zł, 40 proc. – środki własne – 2,35 mln zł).

- Jesteśmy przygotowani także pod względem dokumentacyjnym do realizacji drugiego etapu rewitalizacji Solanek – zapowiada prezydent Inowrocławia. Drugi etap obejmować będzie rozbudowę i zagospodarowanie Parku Solankowego. Obszar ok. 30 ha zostanie zagospodarowany na tereny parkowe wraz z aranżacją małej architektury, na których powstanie oczko wodne, otoczone polanami, które służyć będą do plażowania i piknikowania.

Alejki, które powstaną na pozyskanych terenach, zostaną wykonane z kostki betonowej i z nawierzchni żwirowej. Powstanie ścieżka rowerowa. Wzdłuż alejek w nowej części Parku Solankowego zostanie zainstalowane oświetlenie, które poprawi bezpieczeństwo i komfort poruszania się użytkowników. Opracowany został projekt zieleni na nowo pozyskanych gruntach. Ponadto w zakres przedsięwzięcia wchodzi budowa obiektu, w którym znajdować się będą: pijalna wód mineralnych oraz ogród zimowy - palmiarnia. Budynek „Pijalni Wód Mineralnych”, zlokalizowany będzie na nowo zagospodarowanych działkach w północno-wschodniej części przy ul. Rąbińskiej.

Etap ten przewiduje także modernizację pozostałych alejek parkowych, małej architektury, wykonanie oświetlenia tężni, remont tac ociekowych (niektóre z tych zadań już się zaczęły bądź skończyły) oraz przebudowę kompleksu basenowo-hotelowego (powstanie nowy basen rehabilitacyjny, który zostanie wyposażony w różne atrakcje, tj. np.: podwodne masaże, jeżyki i gejzery wodne, bicze wodne, ławki do masażu wodnego, urządzenia do masażu karku strumieniem wody, zjeżdżalnie, wiry wodne, kaskady, strumienie masujące, ściany wodne, bąbelki, młynek wodny, rzeka z prądami, kurtyna wodna, podświetlenie).

Oprócz basenu pobudowany zostanie budynek zaplecza szatniowo-natryskowego, który będzie połączony z zadaszonym obiektem basenu. Najbliższe otoczenie basenu stanowić będą tereny rekreacyjne, na których zostanie zlokalizowany: plac do plażowania, plac gier i boiska zespołowe, place zabaw dla dzieci wraz z brodzikiem oraz zabawowa kręgielnia. Etap drugi zakończyć ma się w listopadzie 2011 r. i pochłonie kwotę 27 mln zł (40 proc. – środki miasta – 10,9 mln zł, a 60 proc. – RPO – 16,4 mln zł). Całkowity zatem koszt projektu dotyczącego Uzdrowiska to 33 mln zł, z czego 13 mln zł to środki własne, a 20 mln zł – dofinansowanie unijne.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.