PARTNER PORTALU
  • BGK

W Jaworznie powstanie Central Park

  • AT/UM Jaworzno    17 listopada 2011 - 21:01
W Jaworznie powstanie Central Park

Podobnie jak nowojorczycy, jaworznianie będą mieli swoją enklawę zieleni w samym centrum miasta.
Central Park, który powstanie już w przyszłym roku, będzie kolejnym miejscem w śródmieściu, w którym można odpocząć, poćwiczyć i pospacerować z dziećmi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wkrótce w centrum Jaworzna będzie ponad 4,5 ha terenów, na których będzie można aktywnie spędzać wolny czas.
W mieście powstanie Central Park

Dzisiaj mieszkańcy Jaworzna w centrum miasta wypoczywają głównie w parku przylegającym do Rynku. W tej stosunkowo niewielkiej enklawie zieleni, można usiąść przy fontannie i zrelaksować się na świeżym powietrzu. By zwiększyć ilość takich miejsc, miasto postanowiło utworzyć w sercu miasta (przy ul. Matejki) ogólnodostępną przestrzeń sportowo-rekreacyjną wraz ze ścieżką zdrowia i strefą zabaw dla dzieci.

- Idea budowy Central Parku w Jaworznie jest w dużej mierze tożsama z ideą powstania nowojorskiego „zieleńca”. My też chcemy integrować mieszkańców w różnym wieku, którzy poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu, będą także mogli spotykać się ze znajomymi - tłumaczy prezydent Paweł Silbert (zabierz głos/oceń prezydenta).

W jaworznickiej odmianie Central Parku będzie można korzystać z urządzeń gimnastycznych, wież linowych, karuzeli, huśtawek, zjeżdżalni, ale także elementów małej architektury takich jak fontanna czy ławeczki. Będzie także tzw. "małpi gaj", drabinki do podciągania, słupy wspinaczkowe i równoważnie.

Ponadto mieszkańcy będą tam mogli jeździć na rolkach, biegać oraz spacerować, a także - w odpowiednio przygotowanym miejscu - ćwiczyć tai-chi czy jogę. Central Park będzie ogrodzony i oświetlony, a w pobliżu zostaną zainstalowane dwie kamery monitorujące obiekt.

Kolejnym elementem zmiany obrazu centrum Jaworzna jest przebudowa i modernizacja Rynku. W przyszłym roku ruszą prace budowlane i już jesienią 2012 roku jaworznianie będą mogli wypoczywać, spacerować i spotykać się ze znajomymi w kolejnym miejscu położonym w sercu miasta. Na odnowionej płycie rynku, oprócz kwiatów, krzewów, ławeczek i letnich kawiarni, pojawią się m.in. wieża mediów, zegar wodno-słoneczny, fontanny, skoczki wodne i jawor.

To jednak nie koniec. Miasto ma również pomysł na zagospodarowanie jaworznickich plant - miejsca, obok którego najprawdopodobniej w przyszłym roku rozpocznie się budowa galerii handlowej.

- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, być może już za kilka lat centrum Jaworzna wzbogaci się o kolejny kompleks wypoczynkowy. Na terenie po byłym szybie Kościuszko, obok zieleni i ławek, architekci zaplanowali także budowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Chcielibyśmy by powstały tam Ogród Botaniczny, Skatepark, Park Zabaw i Doświadczeń oraz Strefa Sportów Ekstremalnych - mówi prezydent Silbert.

Jaworznicki Central Park powstanie dzięki wsparciu Zarządu Województwa Śląskiego (zabierz głos/oceń marszałka), który dofinansował projekt kwotą blisko 670 tys. zł. Koszt inwestycji wynosi w sumie 894 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.