W Kaliszu powstanie nowe więzienie

W ciągu dwóch lat na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (Wielkopolskie) powstanie nowy zakład karny.
W Kaliszu powstanie nowe więzienie
Resort sprawiedliwość podjął decyzję o budowie nowej jednostki penitencjarnej (fot.ms.gov.pl)

Jak poinformował w Kaliszu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, resort podjął decyzję o budowie nowej jednostki penitencjarnej.

"Poprzedni zakład karny, który został zlikwidowany przez naszych poprzedników, mógł pomieścić 197 skazanych. Nowy zakład pomieści od 250 do 300 skazanych. Będzie nowoczesny, będzie spełniał normy europejskie i normy bezpieczeństwa. Proces inwestycyjny rozpoczynamy natychmiast, chcemy ukończyć tę inwestycję w ciągu dwóch lat" - powiedział na konferencji wiceminister Jaki.

Budowa będzie kosztować ok. 17-18 mln zł. Niewykluczone, że przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Czytaj też: NIK: lepiej pomagać skazanym i opuszczającym więzienia

Nowa jednostka ma być przeznaczona na zakład karny typu zamkniętego. Zatrudnienie mają w nim znaleźć funkcjonariusze, którzy zostali oddelegowani z zamkniętego Zakładu Karnego w Kaliszu do innych jednostek okręgu poznańskiego.

"Społeczności lokalnej bardzo zależało na tym, by nie zabierać kolejnych instytucji z Polski powiatowej. W ten sposób realizujemy politykę nowego rządu, która nie będzie się już opierała wyłącznie na miejscach metropolitalnych, ale również i wspaniałych miastach powiatowych, takich jak Kalisz. Chcemy tu przywracać, budować nowe instytucje, a nie je zabierać" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Przyznał, że o pozostawienie zakładu karnego w Kaliszu zabiegali samorządowcy i lokalni parlamentarzyści z posłanką PiS Joanną Lichocką.

"Zatrzymujemy zwijanie państwa, które prowadziła Platforma Obywatelska. Zrobimy wszystko, by w Kaliszu i w południowej Wielkopolsce było coraz więcej inwestycji. Nie udało się zachować starego więzienia, (...) będę apelować do resortu sprawiedliwości i innych resortów, by miasto nie zostało samo z pomysłem na zagospodarowanie tego budynku" - zapewniła Lichocka na konferencji prasowej.

Z końcem listopada zakończył działalność dotychczasowy Zakład Karny w Kaliszu, mieszczący się w zabytkowym, liczącym 170 lat obiekcie. Służba Więzienna wyjaśniała, że podstawą decyzji o zniesieniu więzienia w dotychczasowej lokalizacji były zbyt wysokie koszty planowanej modernizacji obiektu.

Zabytkowy obiekt został przekazany pod zarząd miasta. Na razie nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany. Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński chciał utrzymania obecnego charakteru zabytkowego obiektu. W listopadzie mówił, że jeśli nie uda się przywrócić więzienia w zabytkowych murach, mogłoby tam powstać muzeum więziennictwa w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

PiS zapowiadał inwestycję?Zapowiadał.Tyle tylko,że do głowy by nikomu nie przyszło,ze zaczną od....budowy kryminału.

edek, 2015-12-11 11:20:48 odpowiedz

Do ostrowiak: Jak już wybudują, powinieneś tam trafić, na wycieczkę. Zaś POkrętacze, winni iść tam siedzieć, za to, że przez osiem lat swoich haniebnych rządów, ROZMIENILI POLSKĘ NA DROBNE a Kaliszanie, stracili nadzieję na pracę i chleb.

osadzony, 2015-12-08 23:16:48 odpowiedz

No zaraz się zleję.Nowe więzienie powodem do dumy. Nie ma co? Fajnie się zaczyna dziać w Kaliszu.

ostrowiak, 2015-12-08 22:57:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE