PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach na rynku jest plac kwiatowy. Tak wygląda

  • PAP    1 kwietnia 2015 - 17:33
W Katowicach na rynku jest plac kwiatowy. Tak wygląda
Dziś (1 kwietnia) został oddany do użytku plac Kwiatowy między DH Zenit a budynkiem Urzędu Miasta (fot. Facebook)

Jedną z części przebudowywanego od kilku lat katowickiego rynku, tzw. plac kwiatowy, udostępniono w środę (1 kwietnia) przechodniom. Pozostałe prace mają zakończyć się do końca tego roku.
Przebudowa strefy Rondo-Rynek w Katowicach to jedna ze sztandarowych inwestycji miasta. Ma na nowo ma ukształtować przestrzeń publiczną ścisłego centrum, czyli rynku wraz z sąsiadującymi z nim ulicami oraz fragmentem alei Korfantego, który sięga ronda obok Spodka.

Planowaną od wielu lat przebudowę tego miejsca rozpoczęto w 2012 r.; wcześniej wyremontowano tam m.in. kanalizację. W pierwszym etapie prac zmodernizowano infrastrukturę tramwajową, w ramach drugiego zbudowano już pierwszy z trzech placów przyszłego rynku. To tzw. plac kwiatowy, który został nieco podniesiony względem pozostałej części przebudowywanej przestrzeni. Wraz z nim do użytku oddano wyremontowane pobliski ulice Młyńską i Pocztową.

Przestrzeń placu kwiatowego wypełniają ławki ze stali nierdzewnej i drewna, a także drzewa (20 egzotycznych surmii). Część drzew posadzono w klombach z betonu architektonicznego, które sezonowo mają być obsadzane kwiatami. Na klombach zamontowano drewniane siedziska i gniazda elektryczne (do zasilania urządzeń elektronicznych przebywających na placu osób.

W centrum placu znajduje się fontanna z beżowego marmuru, której woda przelewa się przez kilka czworokątnych zbiorników. W posadzce, na schodach i cokołach klombów oraz wokół fontanny zamontowano elementy oświetlenia. Światło na placu mają dawać też kolumny ustawione w dwóch szeregach, mających przedłużać oś kompozycyjną al. Korfantego

Aranżację placu uzupełniają trzy pawilony, których część ścian i dachy obsadzono roślinami. Pięć boksów dwóch pawilonów ma pomieścić kwiaciarnie (miasto przygotowuje przetargi; najemcy mają wprowadzić się w maju), trzeci pawilon przeznaczono dla kawiarni z możliwością wystawienia ogródka letniego.

Miasto przypomina, że nadal trwają prace w centralnej i północnej części objętego projektem terenu. W okolicy Superjednostki powstaje nowa ulica Śródmiejska, a bliżej centrum - strefa rekreacyjna ze sztucznym korytem Rawy. W tej części planowany jest jeszcze przeszklony pawilon gastronomiczny. Główne prace powinny się zakończyć najpóźniej jesienią tego roku.

Według informacji magistratu koszt dwóch etapów przebudowy strefy Rondo-Rynek, zgodnie z zawartymi umowami, to ok. 168,5 mln zł brutto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.