PARTNER PORTALU
 • BGK

W Kielcach ma powstać kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar

 • PAP/JS    7 czerwca 2017 - 14:24
W Kielcach ma powstać kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest przekonany, że to historyczny moment dla miasta i województwa. (fot. um.kielce.pl)

Wybudowanie w Kielcach kosztem 200 mln zł kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar zapowiedziały władze miasta, województwa świętokrzyskiego i rządowej instytucji. Inwestycja ma być współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.
• Do kampusu GUM w Kielcach ma się przenieść połowa laboratoriów instytucji, obecnie działających w Warszawie.

• Proces przenosin może potrwać ok. dwóch lat.

Wnioskodawcą realizacji projektu jest występujący w imieniu samorządu Kielc Kielecki Park Technologiczny, a partnerem - Główny Urząd Miar (GUM). Przygotowywana jest aplikacja z wnioskiem o wpisanie inwestycji do Kontraktu Terytorialnego. Głównym źródeł finansowania przedsięwzięcia ma być Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, starania o lokalizację inwestycji w Kielcach trwały ponad rok. "Mam nadzieję, że wybudowanie laboratoriów GUM będzie nie tylko kołem zamachowym gospodarki naszego regionu, ale miejscem rozwoju naszych regionalnych uczelni, które mogą stać się kuźnią kadr dla instytucji" - zaznaczyła.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest przekonany, że to historyczny moment dla miasta i województwa. "Sięgamy po dobra z najwyższej półki. Jeśli chodzi o nowe technologie, to trudno sobie wyobrazić lepszą instytucję, jak laboratorium Głównego Urzędu Miar" - mówił.

Miasto na potrzeby inwestycji, której koszt szacuje się na 200 mln zł, chce przeznaczyć działki o powierzchni 10-11 hektarów, zlokalizowane u podnóża góry Telegraf, w pobliżu ulic Wrzosowej i ks. Jerzego Popiełuszki. "Jeżeli zabraknie nam pieniędzy na wkład własny, bo działka ma pewne ograniczenia w kwalifikowaniu kosztów, to jesteśmy także gotowi wejść z finansami w to przedsięwzięcie" - wyjaśniał Lubawski. Zaznaczył, że projekt ma dofinansować także GUM.

Zdaniem Lubawskiego inwestycja nie miałaby szans powstania w Kielcach, gdyby nie dobrze rozwijające się tutejsze uczelnie - Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska.

Jak poinformował prezes Głównego Urzędu Miar Włodzimierz Lewandowski, do Kielc ma być przeniesiona część laboratoriów urzędu, obecnie funkcjonujących w Warszawie. "GUM w obecnej lokalizacji w centrum stolicy jest prawie od stu lat. Ma niezłe warunki, ale niewystarczające w obecnej epoce, aby tam umieszczać najbardziej zaawansowane wzorce. Podobne instytucje na świecie, m.in. w USA, Niemczech, mają główne laboratoria i administrację w centrach stolic, a poza nimi - kampus laboratoryjny" - argumentował.

Dodał, że wybór Kielc nie był oczywisty - było wiele innych propozycji lokalizacji kampusu, m.in. pod Warszawą. Przeważyły - przekonywał prezes GUM - atuty związane z położeniem strategicznym i geologicznym Kielc (najbardziej stabilny tektonicznie teren w Europie - red) oraz warunki zaproponowane przez lokalne władze.

Nie zdecydowano jeszcze, czy obiekt będzie się składał z kilku pawilonów, czy będzie to jednej budynek, w którym modułowo można zmieniać powierzchnię. Lewandowski zapewnił, że kampus będzie "wpisany w krajobraz" i "jak najmniej inwazyjny dla natury".

Do kampusu GUM w Kielcach ma się przenieść połowa laboratoriów instytucji, obecnie działających w Warszawie. Proces przenosin może potrwać ok. dwóch lat. Jak wyjaśniał Lewandowski, w stolicy pozostaną laboratoria, których działanie nie jest zakłócane przez ich najbliższe otoczenie.×
KOMENTARZE (3)

 • europejczyk, 2017-06-08 08:28:27

  Te obrzydliwe pieniądze unijne to weźmiemy, ale flagą Unii się brzydzimy. Hipokryzja!!!!!!!
 • hajer, 2017-06-07 22:24:01

  No to pięknie: podziękowanie za przeniesienie festiwalu piosenki (wyklętej???) do Opola. Czysta polityka, w najgorszym tego słowa znaczeniu!!
 • psst, 2017-06-07 16:09:40

  Wydane 200 milionów, żeby przenieść 100 etatów z Warszawy do Kielc ! Kolejne przenosiny po Opolu ? Może prez. Lubawski coś autorskiego wymyśli zamiastt dilować z PiS-em ?