PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie liczą na inwestorów

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    30 marca 2011 - 16:01
W Krakowie liczą na inwestorów

Do końca tego roku powinna zakończyć się budowlana część projektu związanego z powstaniem Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Inwestor obiektu, Krakowski Park Technologiczny, liczy, że inwestycja przyciągnie znaczące globalne firmy.
Według planu, w krakowskich Pychowicach - w bezpośrednim sąsiedztwie nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego - powstanie czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 12 tys. m kw. z laboratoriami, powierzchnią biurową, konferencyjną i wystawienniczą. Wartą 109 mln zł inwestycję wesprze w 85 proc. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Obecnie na tym terenie działają już takie firmy jak Motorola, Onet i Ericpol.

Sprawdź notowania prezydenta Krakowa

Nowy Park ma skoncentrować się na rozwoju usług tzw. inteligentnego miasta, czyli zastosowania technologii informacyjnych, wspierających zarządzanie współczesnym miastem, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, transportu i oszczędności energii.

- Chcielibyśmy, żeby w tym miejscu znalazły się też większe przedsiębiorstwa, również o charakterze globalnym, które swoją działalność badawczą prowadzą nie tylko wewnątrz firmy, ale również udostępniają ją innym. Na tym właśnie polega model otwartej innowacji, dzięki któremu mniejsze podmioty z dużym potencjałem mogą rozwijać technologie większych firm - powiedział portalowi wnp.pl dr Sławomir Kopeć, do 30 marca 2011 r. prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Dodał, że prace budowlane, które za ok. 41 mln zł wykonuje firma Warbud, powinny zakończyć do końca tego roku. Natomiast w czerwcu 2012 r. w nowym obiekcie będą mogli pojawić się pierwsi najemcy.

Kopeć poinformował, że w 2010 r. w Parku wydano pozwolenia na działalność dziewięciu nowym podmiotom, głównie małym firmom krajowym. Natomiast w tym roku większe zainteresowanie jest wykazywane ze strony dużych podmiotów.

- Zauważamy ożywienie na rynku, dlatego spodziewamy się pozyskania kilku nowych znaczących inwestorów. Mogą to być firmy produkcyjne, ale także znaczące na rynku międzynarodowym firmy z sektora ITO. Jeśli natomiast powiodą się plany związane Małopolskim Parkiem Technologii Informacyjnych, to możemy pozyskać kilka globalnych firm; toczą się już rozmowy m.in. z podmiotami z Doliny Krzemowej - wskazał Kopeć.

Zaznaczył, że Park zamierza również rozwijać współpracę międzynarodową z parkami technologicznymi z najbardziej perspektywicznych kierunków, czyli Chin i Indii.

Krakowski Park Technologiczny powstał prawie 12 lat temu. W tym czasie zainwestowało tam ponad 80 podmiotów, dając ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

Zmiany w zarządzie Krakowskiego Parku Technologicznego

W środę Krakowski Park Technologiczny poinformował, że zgromadzenie wspólników KPT dokonało zmian w zarządzie spółki. Ze stanowiska prezesa został odwołany dr Sławomir Kopeć, a na jego miejsce została powołana dotychczasowa wiceprezes, Wiesława Kornaś.

Ze Sławomirem Kopciem portal wnp.pl rozmawiał przed decyzjami zgromadzenia wspólników Parku. Nowe władze zapewniają, że zmiana na stanowisku prezesa nie wpłynie na realizację dotychczasowych zadań i projektów Krakowskiego Parku Technologicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.