PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łapach powołano podstrefę

  • PAP    27 stycznia 2011 - 13:02
W Łapach powołano podstrefę

W Łapach (Podlaskie) powołano podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na dokumentację potrzebną do przygotowania tych terenów dla inwestorów.
Jak powiedziała w czwartek sekretarz gminy Łapy Urszula Jabłońska, podjęcie formalnej decyzji przez rząd oznacza, że miasto może ogłaszać ten przetarg. Wyłoni on firmę, która przygotuje niezbędną dokumentację potrzebną do uzbrojenia terenu podstrefy. Miasto zdobyło wcześniej na ten cel unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Przetarg będzie ogłoszony w najbliższych dniach. (Czytaj też: Wyłoniona firma, która uzbroi strefę)

Jabłońska dodała, że prace nad dokumentacją potrwają do końca 2011 roku. Jabłońska poinformowała, że równolegle z pracami nad dokumentacją, będzie prowadzona promocja terenu podstrefy wspólnie z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, pomoc obiecał też Podlaski Urząd Marszałkowski. Rok 2012 będzie przeznaczony na realizację inwestycji tak, by strefa była gotowa dla inwestorów z końcem 2012 roku.

Podstrefa w Łapach była bardzo oczekiwana, bo ma być szansą na nowe miejsca pracy. Miasto boryka się z dużymi problemami społecznymi i kryzysem gospodarczym po likwidacji w ostatnich latach dwóch największych zakładów pracy. Pracę w wyniku likwidacji Cukrowni Łapy SA i Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA straciło około 1 tys. osób. Dlatego władze Łap zabiegały o utworzenie preferencyjnego miejsca dla inwestorów.

Cukrownia została zamknięta w ramach reformy unijnego rynku cukru. ZNTK są w upadłości likwidacyjnej; firma zaczęła mieć kłopoty po tym, gdy główny zleceniodawca - PKP Cargo przestał zlecać naprawy wagonów.

Podstrefa w Łapach powstała na terenie 12 hektarów po cukrowni kupionych przez gminę. Na uzbrojenie tych terenów samorząd Łap otrzymał z UE 5,1 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Całe uzbrojenie terenu ma kosztować 7,3 mln zł. Wybudowane zostaną drogi wewnętrzne, oświetlenie, sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna.

Jabłońska mówi, że podstrefa Łapy Tarnobrzeskiej SSE chce być dla inwestorów "tańszą alternatywą cenową" niż np. podstrefa Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z Białegostoku do Łap są 23 km - podkreśliła.

Rozporządzenie o powiększeniu Tarnobrzeskiej SSE rząd przyjął 25 stycznia. Wejdzie w życie w dwa tygodnie od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Strefa została powiększona o 35,8 hektara. Do strefy zostały włączone tereny w miastach Stalowa Wola i Radom, gminie Poniatowa, teren prywatny w Siedlcach, tereny w gminie Ryki oraz gminie Łapy.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że na nowych terenach objętych Tarnobrzeską SSE może powstać około 2,4 tys. nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne mogą wynieść 620 mln zł. Poza strefą mogłoby powstać dodatkowo 479 nowych miejsc pracy.

Jak podało CIR, w Siedlcach inwestycję będzie prowadzić firma Zentis Polska sp. z o.o. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii miałyby być tam produkowane preparaty owocowe wysokiej jakości, niedostępne dotychczas w Polsce. Inwestycja ma powstać do końca 2013 roku.

CIR poinformowało też, że na planowane przedsięwzięcia w nowych podstrefach inwestorzy będą mogli otrzymać około 350,9 mln zł pomocy publicznej, a wpływy do kasy państwa i samorządów pozyskane z podatków mogłyby wynieść nawet 1,3 mld zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.