PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łękanowie powstanie centrum konferencyjne

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 12:19
W Łękanowie powstanie centrum konferencyjne

Ulokowane zostanie w zabytkowym XIX-wiecznym zespole pałacowo-dworskim w Łękanowie. Wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedał obiekt w przetargu za ponad 646 tys. zł.
Zabytkowy dwór w Łękanowie jest położony w północnej części woj. dolnośląskiego, w powiecie górowskim, niedaleko drogi wojewódzkiej nr 305. Oprócz budynku głównego w jego skład wchodzą także zabudowania folwarczne i rozległy park krajobrazowy. Całkowita powierzchnia posiadłości wynosi ponad 6,2 ha.

- Po renowacji, zgodnie z zaleceniami dolnośląskiego konserwatora zabytków, stanie się on nowoczesnym centrum biznesowo-wypoczynkowym - informuje rzeczniczka prasowa wrocławskiego oddziału terenowego ANR Marzena Szocińska.

Zespół dworsko-pałacowy został wybudowany przed 150-laty dla rodu von Schlabrendorf. Zaprojektowano go na wzór wielkopolskiego dworku ze śląskim detalem architektonicznym. W czasach świetności w folwarku hodowano czerwone wschodniofryzyjskie bydło, owce merynosy i świnie rasy berkshire.

Zespół pałacowo-dworski w Łękanowie jest drugim zabytkiem, który wrocławski oddział ANR sprzedał w przetargu w tym roku. Wcześniej rozstrzygnięto przetarg na barokowy pałac w Przyborowie, który został sprzedany za ok. 830 tys. zł.

- W zasobach ANR na Dolnym Śląsku znajduje się jeszcze ok. 160 zabytków. Oczywiście nie wszystkie z nich to dwory i pałace, cześć to np. różnego rodzaju budynki folwarczne. W tym roku planujemy wystawić na sprzedaż ok. 30-40 takich obiektów. Obecnie trwają już przetargi na kilkanaście z nich - informuje Marzena Szocińska

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-04-26 12:40:36

    Polska staje się konferencyjnym zagłębiem. Jeszcze trochę to w każdej gminie - zamiast publicznych bibliotek - będą tworzone centra konferencyjne. Owszem, jest to jakieś rozwiązanie dla zabytkowych obiektów, z którymi nie wiadomo co zrobić, ale zaczynamy chyba już popadać w lekką przesadę....  rozwiń