PARTNER PORTALU
  • BGK

W listopadzie ruszy przebudowa dworca autobusowego w Krakowie

  • pap    22 sierpnia 2014 - 15:39

Powiększenie górnej płyty dworca i budowa hotelu - to najważniejsze elementy planowanej przebudowy dworca autobusowego w Krakowie. Zarządzający dworcem zapewniają, że prace, które rozpoczną się w listopadzie, nie spowodują utrudnień dla podróżujących.
"Naszym klientem jest pasażer, a nie przewoźnik i dlatego wszystkie nasze działania mają na celu zapewnienie jak największego komfortu podróżującym" - powiedział PAP w piątek Marcin Fall, członek zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych.

Wyjaśniał, że przebieg prac budowlanych został tak zaplanowany, aby nie spowodować utrudnień dla pasażerów. Jak zaznaczał przedstawiciel zarządu MDA, kluczową częścią inwestycji będzie powiększenie górnej płyty dworca. Krakowski dworzec autobusowy obsługuje dziennie ok. 1,2 tys. odjazdów, co znacznie przekracza jego możliwości techniczne.

Czytaj: Przybyło 260 km płatnych dróg

Wkrótce zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę, a pierwsze prace ruszą jeszcze w listopadzie. Poza tym, najprawdopodobniej na początku przyszłego roku rozpocznie się dobudowa trzech kondygnacji dworca, gdzie zostanie urządzony trzygwiazdkowy hotel.

"Fundamenty obecnego budynku dworca są przygotowane do takiej inwestycji, ponieważ już w pierwotnym projekcie zakładano budowlę wielokondygnacyjną" - poinformował Marcin Fall.

Czytaj: Kraków lepiej chroniony przed powodzią

W założeniu, hotel - jako element Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, ma stanowić bazę noclegową dla podróżujących autobusami, pociągami i samolotami. Dzięki inwestycji, możliwa będzie realizacja ustawy o transporcie, która nakłada na przewoźników obowiązek zapewnienia noclegu pasażerom w przypadku odwołania kursu. Na wyższych kondygnacjach dworca znajdą się także lokale biurowo - usługowe.

Wartość obydwu inwestycji szacowana jest wstępnie na ok. 12 - 16 mln zł każda, jednak dokładny kosztorys będzie uszczegółowiony. Wszystkie środki pochodzić będą z zasobów finansowych MDA.

Wcześniej ok. 2 mln zł spółka zainwestowała w zakończony w czerwcu remont górnej płyty dworca. Prace polegające m.in. na wymianie nawierzchni, poprawie infrastruktury i bezpieczeństwa, były wykonywane z myślą o planowanej na listopad przebudowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.