PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi powstanie kolejny woonerf

  • PAP/em    2 lipca 2015 - 12:19
W Łodzi powstanie kolejny woonerf

Plac przed YMCA w Łodzi (fot. facebook)

Ul. Traugutta w centrum Łodzi zostanie przebudowana. Powstanie tam woonerf, czyli deptak ze spowolnionym ruchem samochodów.
Do końca roku powstać ma w Łodzi w sumie sześć woonerfów - na ulicach: Traugutta i Piramowicza w centrum miasta oraz na czterech osiedlowych uliczkach.

Pierwszy łódzki woonerf, nazywany po polsku podwórcem - na wzór ulic w Holandii, czy Skandynawii - powstał w ub. roku na fragmencie jednokierunkowej ul. 6-go Sierpnia. Pojawiły się tam m.in. nowe drzewa i kwiaty, ławki, latarnie, a latem - ogródki restauracji. Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego kosztował ok. 1,4 mln zł.

Nowy woonerf nawiązuje do pierwszej inwestycji

I właśnie jego przedłużeniem będzie podwórzec na ul. Traugutta, a prace ruszą od najbliższego poniedziałku. Pojawią się na nim podobne drzewa w donicach, elementy małej architektury, w tym liczne ławki, a nawierzchnia wykonana będzie z takiej samej czerwonej i szarej kostki granitowej oraz - na niewielkim fragmencie - ułożona zostanie szachownica z kostki w odcieniach szarości.

Powstanie też plac zabaw na skwerze przy ulicy Sienkiewicza; będą też miejsca na ogródki kawiarniane, czy restauracyjne. Na woonerfie będzie w sumie kilkanaście miejsc parkingowych m.in. we wnękach między budynkami i na samej ulicy, a w przyszłości niewykluczona jest budowa wielopoziomowego parkingu w przestrzeni między kamienicami.

Prace mają się zakończyć 7 października. Na czas przebudowy ulica zostanie całkowicie zamknięta na odcinku od Piotrkowskiej do Sienkiewicza; planowana jest także wymiana podziemnej infrastruktury m.in. instalacji gazowej. W ramach tymczasowej organizacji ruch ma zostać dopuszczany w dwóch kierunkach na równoległej ulicy Moniuszki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2015-07-07 23:00:20

    Czy też do cholery nie możecie używać tylko języka polskiego? Woonerf - NIE.