PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łomży powstanie lądowisko

  • PAP    21 października 2010 - 12:04

Lądowisko m.in. dla paralotni i lekkich samolotów ma powstać w przyszłym roku w Łomży. „Zielony pas” ma służyć także przedsiębiorcom, którzy będą chcieli przylecieć do miasta.
Lądowisko powstanie na terenie należącym do miasta, na łąkach w pobliżu ulicy Grobla Jednaczewska. Pas będzie miał długość ponad 1,5 km i szerokość 52 m.

Będzie działało okresowo, w zależności od pogody. Przy wysokim poziomie wód po roztopach czy po śnieżnej zimie będzie zamknięte.

Ma być gotowe na wiosnę przyszłego roku. Obecnie musi zostać wpisane do ewidencji lądowisk w Polsce. Opracowywana jest także tzw. instrukcja operacyjna, czyli zbiór przepisów normujących korzystanie z lądowiska, bez której nie może ono działać. 
Kolejnym warunkiem, aby lądowisko mogło rozpocząć działalność, jest ustawienie wiatrowskazu, co nastąpi na początku przyszłego roku.

Na „zielonym pasie” będą mogły lądować paralotnie, motolotnie, samoloty ultralekkie oraz samoloty lekkie do 2 tys. kg, jak np. Cessna.

Początkowy koszt lądowiska wyniesie od kilku do kilkunastu tysięcy zł z budżetu miasta. Za te pieniądze zostanie postawiony wiatrowskaz, zostaną one przeznaczone także na cykliczne koszenie i wałowanie łąki na tym terenie. W przyszłości planowana jest rozbudowa lądowiska. Docelowo wybudowany będzie hangar, a także dodatkowe parkingi.

Z lądowiska będą mogli korzystać przede wszystkim paralotniarze podczas zawodów organizowanych w Łomży, m.in. podczas Paralotniowych Mistrzostw Europy. Ułatwi ono także uprawianie sportów motolotniowych i paralotniowych w mieście.

Z „zielonego pasa” będą mogli korzystać również polscy i zagraniczni przedsiębiorcy, którzy przyjeżdżają do Łomży na rozmowy inwestycyjne. Według niego, w ten sposób inwestorzy mogliby szybciej dotrzeć do miasta.

Lądowisko jest wspólną inicjatywą władz miasta i Towarzystwa Lotniczego „Cumulus” w Łomży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.